Pleteš se do politiky, Gustavo. Venezuela zrušila turné Dudamelova orchestru mladých

Venezuelský režim zrušil turné národnímu mládežnickému orchestru, který měl ve Spojených státech vystupovat s proslulým dirigentem Gustavem Dudamelem. Informoval o tom v pondělí Gustavo Dudamel. Podle serveru Infobae tak chce režim potrestat tohoto venezuelského dirigenta, který v předchozích týdnech kritizoval vládu.

Gustavo Dudamel (zdroj commons.wikimedia.org / foto Anyul Rivas)

Šestatřicetiletý Gustavo Dudamel, který je už několik let i hudebním šéfem losangeleské filharmonie, neuvedl důvod zrušení turné orchestru. Stalo se tak ale krátce poté, co Dudamela kritizoval venezuelský prezident Nicolás Maduro.

“Zdravím Gustava Dudamela, ačkoliv nám nerozumí. Pleteš se do politiky, vítej v ní, Gustavo, ale chovej se eticky,” vzkázal minulý pátek dirigentovi prezident Maduro, který je v posledních měsících řadou zemí, včetně USA, i Evropskou unií obviňován z diktátorských praktik.

Venezuelský národní mládežnický orchestr, s nímž měl Gustavo Dudamel v USA vystupovat a který v září 2012 zavítal i do Prahy, tvoří na dvě stovky členů. Je součástí sítě známé jako El Sistema, což je sociální program výchovy mladých hudebníků, který podle agentury EFE spadá přímo pod prezidentskou kancelář.

Simón Bolívar Youth Orchestra of Venezuela (zdroj flickr.com)

Gustavo Dudamel, který před deseti lety v Praze dirigoval i Českou filharmonii, v pondělí oznámil, že mu zrušení zářijového turné po čtyřech amerických městech s mládežnickým orchestrem “zlomilo srdce”. “Budeme pokračovat v hraní a v boji za Venezuelu a za lepší svět,” napsal také na sociální síti dirigent.

Gustavo Dudamel (zdroj es.m.wikipedia.org / foto Urregoluis)

Dirigent Gustavo Dudamel býval příznivcem socialistického režimu ve své vlasti a opozice ho opakovaně napomínala za to, že na svých častých zahraničních cestách neupozorňoval na porušování lidských práv ve Venezuele. V posledních měsících ale i tento dirigent začal kritizovat vládu za řadu nedemokratických kroků a za brutální potlačování protivládních demonstrací. Ty trvají už od dubna a vyžádaly si na 130 obětí.

Gustavo Dudamel také požadoval zrušení voleb do nového orgánu zvaného Ústavodárné shromáždění, které opozice i řada zemí označily za nedemokratické. Podle kritiků se prostřednictvím tohoto orgánu venezuelská vláda snaží co nejdéle udržet u moci. Minulý týden toto shromáždění převzalo zákonodárné pravomoce parlamentu, v němž měla od loňska většinu opozice.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat