Happening základních uměleckých škol letos nabídne bezmála tisícovku akcí

Celostátní happening ZUŠ Open za účasti čtyř stovek základních uměleckých škol 24. května ve 330 městech a obcích nabídne téměř tisícovku akcí. Koncerty, výstavy a výtvarné akce, dílny, divadelní a taneční představení a muzikály se zčásti uskuteční pod širým nebem na náměstích a v parcích. Druhý ročník ZUŠ Open, opět iniciovaný Nadačním fondem Magdaleny Kožené, chce upozornit na význam uměleckého vzdělávání i práci pedagogů.

Loni se akce zúčastnilo 355 základních uměleckých škol. První ochutnávka z letošního programu ZUŠ Open se uskuteční už 12. května při zahájení Pražského jara v parku Kampa na Malé Straně. Z různých koutů republiky tam zavítají žáci ze základních uměleckých škol, například z Prahy, Ostravy, Kroměříže a Karlových Varů.

“Velmi si vážím obrovského nasazení všech zástupců a pedagogů základních uměleckých škol při realizaci dalšího ročníku ZUŠ Open. Společně se nám daří vytvořit tradici, díky níž malí umělci mohou veřejně představit výsledky svého studia a zároveň rozdávat radost z umění,” uvedla patronka projektu Magdalena Kožená.

ZUŠ Open – vizuál (zdroj SMART / foto Jiří Sláma)

Letos se daří naplňovat i další z cílů ZUŠ Open, a to spolupráci dětí a profesionálních umělců. Do akce se zapojil například Karlovarský symfonický orchestr, hudební skladatel Vadim Petrov, beatboxer En.dru, violoncellista Jiří Bárta, pěvkyně Karolína Berková, Petr Kroutil trio nebo klavírista Miroslav Sekera. Do programu se zapojí i Kožená, která 24. května zamíří hned na několik míst. Na její pozvání přijali roli garantů za taneční obor Jiří a Otto Bubeníčkovi, designér Maxim Velčovský zastřešuje obor výtvarný a režisérka Alice Nellis obor literárně-dramatický.

V letošním programu se uskuteční například rozsáhlý projekt v Karlových Varech. Školy budou vystupovat na kolonádě, v hotelech a celém centru města a akce vyvrcholí společným večerním koncertem Karlovarského symfonického orchestru. V Olomouci bude provedena opera skladatele Tomáše Hanzlíka. Přehlídka všech škol Libereckého kraje nabídne sborové vystoupení 555 mladých zpěváků společně s pěvkyní Koženou.

ZUŠ Open se také zapojí 25. května do Noci kostelů nebo do slavnostního zahájení mezinárodního festivalu filmů pro děti a mládež Zlín Film Fest.

V ČR v aktuálním školním roce funguje 492 základních uměleckých škol, ve kterých studuje přes 251.000 žáků. Nabízejí čtyři základní obory – hudební, taneční, výtvarný a literárně-dramatický. Na základních uměleckých školách působí 11.637 stálých a 1.040 externích pedagogů.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat