Happening ZUŠ Open zavítá i na zámek Liteň

Na přelomu května a června bude celá republika patřit malým umělcům, kteří ve veřejném prostoru rozehrají pestrý program všeho druhu. 420 základních uměleckých škol letos poprvé ve dvoudenním termínu 31. května – 1. června spojí své síly mimo jiné i na krajských akcích, které na jednom podiu dokáží atraktivně prezentovat pestrý program škol celého kraje. Happening s názvem ZUŠ Open, který se s největším počtem zapojených účinkujících v České republice stává kulturní událostí roku, letos trefně nabídne i nespočet možností, jak oslavit Den dětí. Malí umělci se vydají do ulic, na náměstí, budou vystupovat v kostelích, zámcích, muzeích či domovech důchodců, ale jejich uměním ožijí i nádraží, nákupní centra nebo kavárny. Tvořivosti se meze nekladou, a tak společná radost z hudby, tance, divadla i výtvarného umění rozzáří celou republiku.
Zámek Liteň (foto Jan Žirovnický)

Projekt bude letos hostit také jedno z kulturních center Středočeského kraje, zámek Liteň, v jehož stylových prostorách, stejně jako v prostředí krásné zámecké zahrady a v přilehlých budovách chystají na 1. června školy z regionu celodenní kulturní program napříč obory, který zahrnuje prezentaci hudebních sborů a souborů mnoha žánrů, rozsáhlou výstavu v zahradě, historické i lidové tance, provedení autorského muzikálu či živou fotolaboratoř. Liteň se tak stane jedním z klíčových míst dění ZUŠ Open ve Středočeském kraji, které se zde uskuteční ve spojitosti s oslavou Dne dětí v Litni. Slavnostní zahájení akce je v 11 hodin a program potrvá do 18:00 hodin, vstup je zdarma.

„Liteňský zámek je spojen zejména s osobností legendární pěvkyně Jarmily Novotné, která zde s rodinou prožila několik šťastných let. Jarmila Novotná si zakládala na podpoře mladých umělců, o což se v návaznosti na její odkaz snažíme i my. A tak máme velkou radost, že vedle pořádání interpretačních kurzů pro mladé či začínající profesionální hudebníky, které se v Litni letos uskuteční šestým rokem, a dalších aktivit, můžeme dát příležitost k sebevyjádření mladým ještě touto cestou,“ říká ředitelka neziskové organizace Zámek Liteň, z.s. Ivana Leidlová, jež se na spolupořádání projektu podílí.

Program ZUŠ OPEN na dalších místech ve Středočeském kraji
Zušky Středočeského kraje se sejdou i v pátek v Příbrami, kde na náměstí T. G. Masaryka od 15:00 proběhne tradiční přehlídka SchoolStock 2019. Po intenzivní zimní přípravě sem vysílá každá škola ze svého pomyslného „skladu“ to nejlepší, čím se může prezentovat. V Kutné Hoře bude program ZUŠ Open probíhat celý pátek, kdy mnoho míst v centru města oživí hudba i tanec. Uměním ožije v pátek od 15 hodin také například Masarykovo náměstí v Brandýse nad Labem. Pestrý program proběhne i v dalších městech Středočeského kraje. Podrobný program je k dispozici na www.zusopen.cz.

ZUŠ Open umožňuje vznik krásných společných projektů a setkání uměleckých škol, která rozvíjí vzájemné vazby a v neposlední řadě dokumentuje pestrost uměleckých oborů a života základních uměleckých škol v rámci regionů. Do jednotlivých akcí se zapojí i celá řada profesionálních umělců včetně symfonických orchestrů a dalších kulturních institucí či festivalů. Navíc v rámci tohoto ročníku dávají mladým talentům základních uměleckých škol, kteří prošli programem MenART, prostor ve svých oficiálních programech oba přední české festivaly – Pražské jaro a Smetanova Litomyšl. „Nesmírně nás těší, že školy přicházejí s obrovským nasazením a vzájemnou inspirací. Každým rokem celý program projde velkým kvalitativním posunem a právě i z tohoto důvodu jsme se letos rozhodli termín rozšířit o jeden den,“ říká za vedení projektu Irena Pohl Houkalová a dodává: „V každém ze 14 krajů republiky se můžeme těšit alespoň na jeden společný projekt, na kterém se podílejí základní umělecké školy napříč regionem.“

Iniciátorem a hlavním garantem ZUŠ Open je Nadační fond Magdaleny Kožené. Umělkyně, jejíž hvězdná kariéra má základy také na jedné z brněnských ZUŠek, komentuje: „Je úžasné vidět 420 zapojených škol a mnoho společných projektů napříč uměleckými obory. ZUŠky opět předvedou, že jsou nepřehlédnutelnou líhní umělecké kreativity, podělí se o radost z umění a představí  mnoho mladých talentů. Držím všem malým umělcům palce, pedagogům děkuji za neúnavné předávání inspirace a přeji jim zaslouženou radost z realizovaných projektů.” Projekt opět podpoří i další výrazné osobnosti napříč uměleckými obory. Na pozvání patronky Magdaleny Kožené přijali roli garantů za jednotlivé obory Alice Nellis, Maxim Velčovský a Jan Kodet. Akci podporuje řada dalších umělců, jimž základní umělecké školy otevřely svět, v němž se jejich talent naplno rozvinul.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat