Hommage à Alfred Brendel: Rodák z Čech opět v Praze
V rámci třídenního festivalu nazvaného Hommage à Alfred Brendel zazní také souborné provedení smyčcových kvartetů Bély Bartóka a česká premiéra skladby Future Family skladatele Miroslava Srnky. Obě díla provede jeden z nejžádanějších světových kvartetních ansámblů, pařížský Quatuor Diotima.
“Rodák z Loučné nad Desnou je i ve svých sedmaosmdesáti letech stále činorodou osobností, jejíž záběr zahrnuje celoživotně nejen hudbu, ale také malířství, literaturu či esejistiku,” uvedla za pořadatele Sylvie Marková.
Brendela zařadila firma Phillips Records do edice Největší klavíristé 20. století a nahrála s ním kompletní Beethovenovo a Schubertovo klavírní dílo. Brendel je známý především interpretací skladeb Franze Schuberta, Wolfganga Amadea Mozarta a Franze Liszta. Jako první pianista na světě nahrál kompletní klavírní tvorbu Ludwiga van Beethovena. Je držitelem čestných doktorátů z univerzit v Oxfordu a Yale a významných ocenění za celoživotní přínos.
Rakouský umělec několikrát vystupoval v Praze. Při své návštěvě v roce 2014 se představil jako znalec kinematografie, když v kině Ponrepo zahájil přehlídku filmů, které osobně vybral. Pod názvem Mezi děsem a smíchem nabídl 18 filmů, které “ukazují, že svět je absurdní” a které v této “absurditě dle možností nalézají komično”. Pořad se uskutečnil jako součást programové řady Národního filmového archivu.
“Důležitá díla umění, literatury, divadla a hudby 20. století se nacházejí na hraniční linii mezi groteskním a děsivým, mezi hrůzou a smíchem. Zvláště kinematografie, tehdy ještě mladé umění, se rozvíjela v tomto paradoxním prostoru,” uvedl tehdy Brendel.
Film si ho získal již jako dítě, když si doma na malé plátno promítal krátkometrážní osmimilimetrové snímky s Charlie Chaplinem a Busterem Keatonem. Později strávil mnoho víkendů v kině, kde byl jeho otec ředitelem.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]