Howardův film Pavarotti stále přitahuje publikum do kin

Dne 11. července 2019 měl v českých kinech premiéru životopisný film o operním zpěvákovi Lucianu Pavarottim, který režisér Ron Howard poskládal z velkého množství soukromých záběrů jeho rodiny a přátel. Film vzbudil pozornost široké veřejnosti, zejména milovníků opery a klasické hudby. Dokument nabízí pohled na zpěváka jako na otce, přítele, umělce nebo učitele. Množství záběrů získali tvůrci od Pavarottiho druhé manželky Nicoletty Mantovaniové a tvůrcům se naskytla i možnost poprvé od Pavarottiho smrti natočit rozhovory s jeho dcerami.
Luciano Pavarotti (zdroj YT)

Film, který dnes v předpremiéře viděli novináři, prokládají autentické rozhovory a přidávají mu osobní pohled. Snímek začíná soukromými záběry hudebníků z Pavarottiho doprovodu při návštěvě amazonského pralesa. Zpěvák v místním divadle bezprostředně zpívá několika okolním vesničanům. Právě Pavarottiho spontánnost a pokoru se snažili jeho přátelé a rodina zdůraznit.

Autentičnost nahrávek záběrů byla podle tvůrců klíčová. Původní snímky upravili, aby zvuková stopa odpovídala moderním záběrům, přesto zrnitost scén a zvuků zůstala. “Kdyby Pavarotti žil a mohl film vidět, doufám, že by řekl, že jsme respektovali jeho hlas, že jsme ho zachovali přesně takový, jaký byl,” uvedl v informacích k filmu zvukař Chris Jenkins. Ve filmu tak plynule přechází rodinné záznamy z videokamer do moderních nahrávek ze zpěvákových vystoupení.

Dokument byl natočen ve stylu opery se třemi dějstvími. Podle střihače Paula Crowdera se i Pavarottiho život se sám o sobě skládal ze tří dějství. První zachycuje jeho cestu od učitele v Modeně k úspěchu v operním světě, druhé dějství charakterizuje období, kdy zažil obrovskou slávu i pochybnosti, a poslední dějství patří době, kdy Pavarotti získával peníze pro charitu a navazoval spolupráci s umělci všech žánrů, přiváděl operu do nových míst a k novým lidem.

Pavarotti je třetím z řady dokumentů režírovaných Howardem. V roce 2016 natočil oceňovaný dokumentární snímek Beatles: Perná léta. V dokumentu Jay-Z: Made in America z roku 2013 zmapoval zákulisí festivalu organizovaného rapperem Jay-Z. Do té doby ho diváci mohli znát především jako režiséra filmů Apollo 13, Rivalové nebo Čistá duše. Poslední zmiňovaný snímek z roku 2001 přinesl Howardovi Oscara za nejlepšího režiséra, ve stejné kategorii také uspěl na Zlatých Glóbech.

Luciano Pavarotti byl operním zpěvákem a populárním tenorem. Vedle rolí v operách a účastí ve skupině Tři tenoři s José Carrerasem a Plácidem Domingem se věnoval i popové nebo rockové hudbě. Spolupracoval například s kapelou U2, Stingem nebo Queen. Pětkrát vyhrál cenu Grammy. Zemřel 6. září 2007.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na