Hudba k siréně a happening s tiskařskými stroji

Skladatel Michal Nejtek vytvořil pro cyklus Hudba k siréně kompozici, která zpracovává téměř výhradně zvuky místa, kde se happening odehrává – tedy Grafické školy Praha v Hellichově ulici. Do elektronické samplované kompozice pro uskupení NTS (Nejtek – Tichý – Smetáček) zahrnul mimo jiné zvuk tiskařských strojů, školní zvonění, zvuk výtahu ad. Pro nedostatek prostoru je akce veřejnosti dostupná pouze prostřednictvím živého vysílání Českého rozhlasu Vltava a živého videa na Facebooku.
Original Heidelberg Cylinder (foto Jason Santa Maria)

Michal Nejtek s Orchestrem BERG spolupracuje již od roku 2001, ke zvuku sirény ale povolal své trio NTS (Nejtek Tichý Smetáček), které věnuje podstatnou část tvorby vzájemnému samplování a efektování zvuků. Jen tentokrát místo jazzových či rockových riffů trio pracuje s ambientními zvuky: „Graphic Symphony je mým prvním pokusem o jakýsi hudebně-prostorový happening, jehož cílem je ,nasát‘ zvuky prostoru a přetvořit je v kompozici. Akce se odehrává v tiskařské dílně grafické školy v Hellichově ulici v Praze, základním materiálem jsou tak zvuky, které v tomto prostředí vzniknou – provoz tiskařských strojů, hlasy studentů či náhodných kolemjdoucích, školní zvonění, hučení výtahu atd. Ty jsou v reálném čase samplovány a přetvářeny. Středobodem této kompozice se pak přibližně v jejích dvou třetinách stane siréna.“

Muzikanti by podle skladatele měli co nejvíce splynout s prostředím – „jsou ostatně dělníky zvuku, stejně jako je operátor polygrafického stroje dělníkem obrazu.“

K akci vznikne i pamětní list – vyrobí jej přímo při akci ty stroje, jejichž zvuk v tu chvíli Michal Nejtek zpracovává do své kompozice v rámci probíhajícího zvukového happeningu.

Orchestr BERG vyzval téměř dvě desítky skladatelů k vytvoření nových „time-specific“ kompozic určených k provádění v konkrétním čase, při pravidelné zkoušce sirén každou první středu v měsíci. A protože siréna byla původně vynalezena jako hudební nástroj, tento projekt ji oklikou alespoň částečně vrací zpět na začátek. Všechny akce cyklu vysílá v přímém přenosu Český rozhlas Vltava, facebooková stránka této stanice nabídne také LIVE video!

SIRÉNA & TISKAŘSKÉ STROJE
středa 2. října 2019, 11.50 (!) | Grafická škola Praha
koncept / hudba: Michal Nejtek / NTS trio (světová premiéra)

11:50–12:05 | LIVE VIDEO na Facebooku Českého rozhlasu Vltava
11:57–12:05 | PŘÍMÝ PŘENOS – Český rozhlas Vltava

Orchestr BERG – koncept projektu, dramaturgie a hudební zajištění
Český rozhlas – koproducent & přímý přenos na stanici Vltava

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat