Hudba k siréně a happening s tiskařskými stroji

Skladatel Michal Nejtek vytvořil pro cyklus Hudba k siréně kompozici, která zpracovává téměř výhradně zvuky místa, kde se happening odehrává – tedy Grafické školy Praha v Hellichově ulici. Do elektronické samplované kompozice pro uskupení NTS (Nejtek – Tichý – Smetáček) zahrnul mimo jiné zvuk tiskařských strojů, školní zvonění, zvuk výtahu ad. Pro nedostatek prostoru je akce veřejnosti dostupná pouze prostřednictvím živého vysílání Českého rozhlasu Vltava a živého videa na Facebooku.
Original Heidelberg Cylinder (foto Jason Santa Maria)

Michal Nejtek s Orchestrem BERG spolupracuje již od roku 2001, ke zvuku sirény ale povolal své trio NTS (Nejtek Tichý Smetáček), které věnuje podstatnou část tvorby vzájemnému samplování a efektování zvuků. Jen tentokrát místo jazzových či rockových riffů trio pracuje s ambientními zvuky: „Graphic Symphony je mým prvním pokusem o jakýsi hudebně-prostorový happening, jehož cílem je ,nasát‘ zvuky prostoru a přetvořit je v kompozici. Akce se odehrává v tiskařské dílně grafické školy v Hellichově ulici v Praze, základním materiálem jsou tak zvuky, které v tomto prostředí vzniknou – provoz tiskařských strojů, hlasy studentů či náhodných kolemjdoucích, školní zvonění, hučení výtahu atd. Ty jsou v reálném čase samplovány a přetvářeny. Středobodem této kompozice se pak přibližně v jejích dvou třetinách stane siréna.“

Muzikanti by podle skladatele měli co nejvíce splynout s prostředím – „jsou ostatně dělníky zvuku, stejně jako je operátor polygrafického stroje dělníkem obrazu.“

K akci vznikne i pamětní list – vyrobí jej přímo při akci ty stroje, jejichž zvuk v tu chvíli Michal Nejtek zpracovává do své kompozice v rámci probíhajícího zvukového happeningu.

Orchestr BERG vyzval téměř dvě desítky skladatelů k vytvoření nových „time-specific“ kompozic určených k provádění v konkrétním čase, při pravidelné zkoušce sirén každou první středu v měsíci. A protože siréna byla původně vynalezena jako hudební nástroj, tento projekt ji oklikou alespoň částečně vrací zpět na začátek. Všechny akce cyklu vysílá v přímém přenosu Český rozhlas Vltava, facebooková stránka této stanice nabídne také LIVE video!

SIRÉNA & TISKAŘSKÉ STROJE
středa 2. října 2019, 11.50 (!) | Grafická škola Praha
koncept / hudba: Michal Nejtek / NTS trio (světová premiéra)

11:50–12:05 | LIVE VIDEO na Facebooku Českého rozhlasu Vltava
11:57–12:05 | PŘÍMÝ PŘENOS – Český rozhlas Vltava

Orchestr BERG – koncept projektu, dramaturgie a hudební zajištění
Český rozhlas – koproducent & přímý přenos na stanici Vltava

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na