Hudba k siréně: Hudební intervence Orchestru Berg k pravidelné zkoušce sirén

Společný projekt Orchestru BERG, Českého rozhlasu Vltava a řady dalších partnerů nabízí netradiční zážitek se současnou hudbou. Unikátní koncept nabízí možnost zastavit se uprostřed všedního dne a vychutnat si velmi krátké koncerty, které se uskuteční v době pravidelné zkoušky sirén. Projekt chce upozornit i na to, že sirénu sice každý měsíc slyšíme, ale nejen že ji neposloucháme ale ani třeba nevíme, že varovný signál zní úplně jinak. Nová díla vytvoří téměř dvě desítky českých skladatelů, každý koncert se odehraje na jiném místě, vždy je ale bude živě přenášet Český rozhlas Vltava.
Orchestr Berg, testovací zkouška na Audiomost Olomouc-Praha (foto Jan Trojan)

Zkouška sirén se koná pravidelně každou první středu v měsíci. Kdo ji ale opravdu poslouchá?“ ptá se Eva Kesslová, ředitelka Orchestru BERG, jehož cílem je vytvářet nové zážitky s novou hudbou a podporovat české skladatele. „Běžně nabízíme projekty určené pro konkrétní místo, někdy i zvukové procházky, kdy účastníky nutíme, aby vnímali svět okolo sebe hlavně ušima a poslouchali to, co běžně nevnímají,“ dodává. Hudba k siréně spojuje tohle všechno. Vznikají nové skladby pro několik hudebníků a sirénu určené k provádění pouze v konkrétním čase, tedy ke zkoušce sirén. Sirénu skladatelé využívají jako další hudební nástroj. „Jde o bezbariérové akce určené i těm, kdo by na běžný celovečerní koncert možná nikdy nepřišli,“ uzavírá Kesslová.

Koproducentem projektu je Český rozhlas, který plánuje koncerty vysílat živě na stanici Vltava. Kromě toho je bude vysílat živě i na svém kanálu Youtube a sociální síti Facebook, vznikne online archiv jednotlivých nahrávek nebo tematické rozhlasové pořady. V tuto chvíli je do projektu zapojeno 16 skladatelů, koncerty se uskuteční na různých místech v Praze, některé i mimo ni.

Mimořádně důležitá je role partnerských institucí, které koncertům poskytují zázemí. Tou vůbec první je Filozofická fakulta v Praze, zahajovací koncert celého projektu se uskuteční ve Velké aule hlavní budovy na Náměstí Jana Palacha. Siréna je na střeše jen pár metrů od místa koncertu a skladatel Miroslav Pudlák, jehož nové dílo tu zazní příští středu ve světové premiéře, je také pedagogem této školy. Akce je určena nejen lidem spojeným s touto institucí, je otevřena široké veřejnosti a je zdarma.

Ilustrační foto – elektronická siréna, tzv. mluvící (zdroj Orchestr Berg)

HUDBA K SIRÉNĚ
… série mikrokoncertů – hudebních intervencí ke zkoušce sirén

VELKÁ PREMIÉRA
středa 6. března v 11:45 | Filozofická fakulta UK – Velká aula

koncept / hudba: Miroslav Pudlák

Vstup pro veřejnost ZDARMA.

Český rozhlas Vltava vysílá v PŘÍMÉM PŘENOSU část koncertu od 11:57.

Orchestr BERG – koncept projektu, dramaturgie a hudební zajištění
Český rozhlas – koproducent & přímý přenos na stanici Vltava
Filozofická fakulta UK – báječný partner velké premiéry

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat