Hudební kurýr (13)

  1. 1
  2. 2
George Gershwin a James Rosenberg (perkusionista Cincinnati Symphony Orchestra) (zdroj Ira and Leonore Gershwin Trusts)
George Gershwin a James Rosenberg (perkusionista Cincinnati Symphony Orchestra) (zdroj Ira and Leonore Gershwin Trusts)

V této nejtypičtější americké skladbě však více než sedmdesátičlenným orchestrem zní jinak naladěné klaksony. Něco jako muzikologická bomba přichází ve formě kritického vydání děl George a Ira Gershwinových, které připravuje University of Michigan. To tvrdí, že ladění fanfár neodpovídá tomu, jak je Gershwin zamýšlel.

Gershwinova partitura označuje čtyři klaksony zakroužkovanými písmeny A, B, C, D. Tato písmena jsou interpretována jako noty ve stupnici A, B, C, D od doby Toscaniniho nahrávky s NBC Symphony Orchestra z roku 1945. Ale nové kritické vydání tvrdí, že Gershwinova písmena v kroužcích jsou pouze návodem, který klakson má hrát, a nejsou označením pro noty.

Pan Clague, docent hudební vědy na University of Michigan, zmiňuje, že Gershwin klaksony koupil během cesty do Paříže v roce 1928. Zmiňuje se rovněž o nahrávce, která vznikla pod skladatelovým dohledem v roce 1929 a pravděpodobně při ní byly použity skladatelem zakoupené klaksony.

Zvukový záznam navozuje větší atmosféru a je více disonantní. Tyto nástroje na nahrávce jsou laděny na As, B, vyšší D a nižší A.


Uspěje česká houslistka Julie Svěcená v asijské konkurenci?

Česká houslistka Julie Svěcená je v současné době mimořádnou posluchačkou v houslové třídě na Royal College of Music u vynikajícího houslisty a pedagoga Rodneyho Frienda.

Julie Svěcená (foto Michal Matyáš)
Julie Svěcená (foto Michal Matyáš)

Byla vybrána do soutěže společně s dalšími devětatřiceti houslisty a představí se před převážně asijskou porotou na Sendai International Music Competition, která se koná v Japonsku v době od 21. května do 5. června 2016. Budeme držet palce.
více zde


Kolik chodí návštěvníků do berlínských divadel a koncertních sálů?

Divadla a orchestry financované z veřejných zdrojů navštívilo v Berlíně v minulém roce více než 3,1 milionu platících návštěvníků. Nejvíce vstupenek bylo zakoupeno na vystoupení ve Friedrichstadt-Palast (470.000). Následují koncerty pořádané v Berlínské filharmonii (263.000), Deutsche Oper (241.000), Komické opeře (208 000) a Státní opeře a Berliner Ensemble (vždy necelých 175.000).

Berlínská filharmonie (foto archiv autora)
Berlínská filharmonie (foto archiv autora)

Třicet pět institucí nabídlo čtyři sta dvacet devět nových inscenací. Celkem bylo uskutečněno téměř devět a půl tisíce představení. Počty návštěvníků jsou důkazem „kvalitativně vynikající práce” divadel, orchestrů a tanečních skupin, řekl sekretář pro kulturu Berlína Tim Renner.

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na