Hudební kurýr (20)

  1. 1
  2. 2
Letmý pohled na události ze světa hudby, které se udály v druhé polovině června 2016. Fascinující a skvělé představení konceptu Bachovy Fugy v animované grafické partituře. Kniha My Beloved Man: dopisy Benjamina Brittena a Petera Pearse. Patnáctiletý houslista Daniel Lozakovitj ve stopách Anne-Sophie Mutter. Rekordní prodej vstupenek ve Wiener Staatsoper. Rekordní honoráře budoucího šéfa Newyorských filharmoniků v Dallasu. Jak vzniká koncertní křídlo Steinway. Kteří klasičtí hudebníci jsou na hollywoodském chodníku slávy? Animovaný Wagnerův Ring. Houslista Leipzig Quartet konečně osvobozen. Mimořádná ocenění významným umělcům ve Velké Británii.

Fascinující a skvělé představení konceptu Bachovy Fugy v animované grafické partituře
Bachova hudba vyjadřuje radost, smutek, vzrušení a hlubokou krásu. Ale je to také velmi složitá hudba, s mnoha hlasy, které dělají mnoho věcí najednou. Poslouchat a pochopit vše, co se ve skladbě děje, není jednoduché a není to možné ani po mnohokrát opakovaném poslechu. Chcete-li proniknout do nitra a nahlédnout, jak je tato hudba řemeslně dokonalá, je nutné ji číst. V jednadvacátém století je to možné třeba takto.

Johann Sebastian Bach: Fuga b moll, Dobře temperovaný klavír I, BWV 869


Kniha My Beloved Man: dopisy Benjamina Brittena a Petera Pearse

Vztah Benjamina Brittena a Petera Pearse už dlouho není tajemstvím. Jejich korespondence je skutečným libretem Brittenových oper – děl vášnivých, dojemných a hudebně intenzivních. „Jsi nejrozkošnější člověk a umělec, inteligentní, nadaný, prostý, milující a ušlechtilý… Jsem opravdu velmi, velmi šťastný, že mohu žít s tebou.“ Vztah mezi tenoristou Peterem Pearsem a skladatelem Benjaminem Brittenem je součástí anglického kulturního dědictví.

Benjamin Britten a Peter Pears (foto archiv)
Benjamin Britten a Peter Pears (foto archiv)

Téměř čtyřicetileté partnerství vedlo oba umělce na vrchol tvůrčích a uměleckých sil. Ale hudba tvoří jen polovinu příběhu Britten-Pears. Před svou smrtí v roce 1976 požádal Britten svého přítele a vydavatele Donalda Mitchella, aby „řekl pravdu o Petrovi a mně“. Britten a Pears toužili odhalit svůj život, skrytý za zavřenými dveřmi, veřejnosti (ačkoli už byl veřejným tajemstvím). Zveřejnění celé jejich korespondence, zahrnující tři sta šedesát pět dopisů napsaných od prvních setkání až po poslední rok Brittenova života, je něco, co oba vášnivě chtěli.

My Beloved Man: The Letters of Benjamin Britten and Peter Pears (foto archiv autora)
My Beloved Man: The Letters of Benjamin Britten and Peter Pears (foto archiv autora)

Tyto dopisy jsou skutečným libretem k Brittenovým operám. Texty nelze recitovat, texty jsou zpěvem a notami, které psal Britten pro „Svého milovaného muže“.
více zde


Patnáctiletý houslista Daniel Lozakovitj ve stopách Anne-Sophie Mutter

Jeho věk bude nepochybně přitahovat pozornost, je však třeba poznamenat, že Daniel Lozakovitj kráčí ve stopách Anne-Sophie Mutter. Tato houslistka uskutečnila svoji první nahrávku pro Deutsche Grammophon ve věku patnácti let, a to s Mozartovým třetím a pátým houslovým koncertem s Herbertem von Karajanem a Berlínskou filharmonií. Švédský houslista nahraje dvě CD s orchestrem a recitál.

Daniel Lozakovitj v Deutsche Grammophon (foto archiv autora)
Daniel Lozakovitj v Deutsche Grammophon (foto archiv autora)

Na první nahrávce se představí v Beethovenově Houslovém koncertu D dur. Daniel se narodil ve Stockholmu a studoval ve Vídni s Dorou Schwarzberg. V současné době je žákem Josefa Rissina na Hochschule v Karlsruhe. Věnuje se také šachům a vyhrál řadu turnajů ve Švédsku. S orchestrem Moskevských virtuózů debutoval ve věku šesti let. V roce 2014 získal druhou cenu v juniorské sekci 2014 Menuhin Competition v Austinu v Texasu.


Rekordní prodej vstupenek ve Wiener Staatsoper

Vídeňská Státní opera prodala v sezoně 2015/2016 vstupenky za téměř 34,6 milionů eur. To je o půl milionu eur více než v předchozím období. Představení byla vyprodána na 98,59 procent. Počet návštěvníků ve stejném období byl přes šest set deset tisíc. V této sezoně viděli návštěvníci na hlavní scéně 299 operních, baletních a dětských představení.

Wiener Staatsoper (foto archiv)
Wiener Staatsoper (foto archiv)

Wiener Staatsoper zcela jasně vítězí ve srovnání s newyorskou Metropolitní operou, jejíž obsazenost byla pouhých 65 procent. Průměr tak ve Vídni, kde je kapacita divadla okolo 2.200 míst, činil 2.168 návštěvníků na jedno představení, zatímco v Met s kapacitou 3.800 míst zhlédlo jedno představení průměrně 2.470 diváků. Ve Vídni však žije 1,7 milionu obyvatel, zatímco v New Yorku 8,4 milionu. Zajímavé je rovněž srovnání cen vstupenek na identické představení Bizetovy opery Carmen hrané na obou scénách v letošní sezoně.

The Metropolitan Opera: $25 – $445
Wiener Staatsoper: $16,70 – $253,84 (€15 – €228)


Rekordní honoráře budoucího šéfa Newyorských filharmoniků v Dallasu

Jaap van Zweden (foto Marco Borggreve)
Jaap van Zweden (foto Marco Borggreve)

Jméno budoucího hudebního ředitele New York Philharmonic Jaapa van Zwedena ještě nezdomácnělo, ale již vytvořil rekord svými příjmy v Dallas Symphony Orchestra. V právě zveřejněné analýze daňových přiznání vyplatil orchestr v roce 2013 dirigentovi 5.110.538 $.

Van Zweden obdržel za rok více než jakýkoli jiný dirigent v Americe, včetně Gustavo Dudamela v Los Angeles Philharmonic, a jeho celkový plat byl více než dvojnásobný ve srovnání s příjmem Riccarda Mutiho u Chicago Symphony Orchestra. Předchozí rekord držel Lorin Maazel, který pracoval jako hudební ředitel New York Philharmonic.


Jak vzniká koncertní křídlo Steinway

Na webových stránkách amerického fotografa Christophera Paynea můžete nalézt mimořádné fotografie, dokumentující výrobu nástroje v americké pobočce firmy Steinway v 1 Steinway Place, Astoria, New York (mapa).

Steinway (zdroj chrispaynephoto.com)
Steinway (zdroj chrispaynephoto.com)

Prohlídku dílen, která trvá dvě a půl hodiny, lze uskutečnit po předchozím objednání a koná se zpravidla vždy v úterý ráno.
více zde


Kteří klasičtí hudebníci jsou na hollywoodském chodníku slávy?

Walk of Fame (foto archiv autora)
Walk of Fame (foto archiv autora)

Nedávno byl zveřejněn seznam celebrit, které mají být v příštím roce poctěny hvězdami na Hollywood Walk of Fame. Na chodníku slávy bude nově jméno dirigenta Los Angeles Philharmonic Gustava Dudamela. Jeho jméno doplní řadu klasických hudebníků, jejichž hvězdy září na zemi. Patří mezi ně mimo jiné následující osobnosti:

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat