Začíná Hudební festival Znojmo. Ptali jste se jeho šéfa Jiřího Ludvíka

Prezident Hudebního festivalu Znojmo odpovídá na dotazy čtenářů Opery Plus

Jiří Ludvík (foto FB Hudební festival Znojmo)
Jiří Ludvík (foto FB Hudební festival Znojmo)

 

Letošní Don Giovanni ve Znojmě s Adamem Plachetkou je prostě bomba! Na kolik to celé vyšlo? (PŠ, Praha)

Opera je vždy nejdražším projektem festivalu. I letos se náklady vyšplhají do více než dvoumilionové cifry. Právě proto, abychom si udrželi vysoko nastavenou laťku festivalu a mohli takto nákladné, ale hlavně hudebně vynikající představení návštěvníkům připravit, sháníme sponzory, kteří jsou ochotni nám v našem snažení svými penězi pomoci.

Ahoj Jirko, festivalu fandím. Co chystáš na příští rok? Nestálo by za to zkusit i mladší skladatele? (Vlasta Gubrhell, Uhříkovice)

Zdravím. Každý rok dáváme šanci některému z českých autorů. Profilujeme se jako festival, který podporuje mladé umělce, a určitě se budeme obracet i na mladé skladatele. Díky za výzvu.

Dobrý den, mám radost hlavně z pana Plachetky v Donu Giovannim, určitě přijedeme! Bylo těžké ho pro váš festival získat? Přeji hodně zdaru! (Smrčková, Brno)

S Adamem nás poutá dlouholeté přátelství z doby, kdy ještě nebyl tak slavný a ve Znojmě jsme již tušili, že jeho talent a píle ho dostanou dál. Získat ho pro festival proto nebylo až tak těžké, protože náš festival má rád. Opravdu těžké ale bylo sladit jeho plný kalendář s našimi termíny, ale když se chce, všechno jde. Nám se to společně po dvou letech podařilo, a tak Adama uslyšíte znovu po deseti letech ve Znojmě.

W.A.Mozart: Don Giovanni - Hudební festival Znojmo 2006 (zdroj ebcz.eu)
W.A.Mozart: Don Giovanni – Hudební festival Znojmo 2006 (zdroj ebcz.eu)

Dobrý den, na vašem festivalu je mně sympatické víno, které u všech koncertů nabízíte. Získáváte vinaře pro vaše koncerty snadno? Nikdy jste zatím neměli problémy s návštěvníky, kteří neodhadli svoji míru? (Václav, Praha)

Vinaři jsou jedním z nejpevnějších pilířů festivalu a se všemi mě váže osobní vztah. Hudba a víno, festival a vinaři se mají moc rádi. A že by někdy některý z našich návštěvníků nebo hostů neodhadl svoji míru, jsem opravdu za těch dvanáct festivalových ročníků nezaznamenal. Víno našich výborných vinařů dělá s lidmi zázraky a lidi – podobně jako hudba – kultivuje. Vždyť už Charles Chaplin říkal, že civilizovaní lidé míří tam, kde zraje víno.

Je úžasné, že si Znojmo podobný festival může dovolit. Je to těžké ho udržet při životě? Držím vám všem palce! (B. Havlová)

Je to těžké, a to hodně, ale mám kolem sebe neuvěřitelné lidi, skvělou rodinu, která mě od začátku podporuje, a také velkorysé sponzory a přátele. Krásné historické Znojmo je město, které logicky podobnou akci potřebuje. Každý rok přiláká festival tisíce návštěvníků a věřím, že nám bude každým rokem město více a více pomáhat.

Dobrý den, chtěla bych poděkovat za možnost vidět letošního Giovanniho s Adamem Plachetkou v televizi, do Znojma je přece jen dost daleko. Nestálo by za to takto zprostředkovávat operní produkce u vás každoročně? Co chystáte na příští rok? (Barbora F., Liberec)

Určitě jsme šťastní za televizní přenos, ale musíme si uvědomit možnosti České televize. Určitě stojí za to i z Liberce zajet na výlet do Znojma. Je tu krásně. Věřím, že nebudete litovat, protože festival není jen opera, ale také vždy skvělé koncerty našeho patrona, houslového virtuóza Pavla Šporcla, a mnoho dalších koncertů na nádherných místech i pod hvězdami. Dojeďte na operní dovolenou. Příští rok chystáme scénické oratorium od Schutze.

W.A.Mozart: Don Giovanni - Hudební festival Znojmo 2016 (foto Petr Vokurek)
W.A.Mozart: Don Giovanni – Hudební festival Znojmo 2016 (foto Petr Vokurek)

Dobrý den, vím, že Adam Plachetka u vás ve Znojmě začínal. Jak na to vzpomínáte? A jaký rozdíl to je oproti jeho dnešním výkonům? (AB)

Talent je pořád stejný. Vysoká inteligence a tvrdá práce mu usnadňovala cestu už tehdy a je jasné, že má po deseti letech práce na světových pódiích úžasné zkušenosti. Rozdíl je tedy jasný, ale je stejná radost s ním pracovat tehdy i dnes. Adam je velká osobnost, která zůstala i při svém obrovském talentu v tom nejlepším slova smyslu skromná.

Můžete festival ve Znojmě trochu představit, co se jeho zázemí týče? Složení festivalového štábu, podmínky, za kterých pracujete, délku a náročnost příprav, ale i rozpočet? Děkuji a přeji, ať se vám daří! (Vendula H., Olomouc)

Příprava je vlastně celoroční. Průběžně teď tvoříme ročníky 2017 a 2018. Festival stále funguje díky velké míře nadšenectví lidí, kteří na něm pracují. Kromě ekonomek má tiskovou mluvčí, produkční opery, produkční jednotlivých koncertů a během samotného letního festivalu asi čtyřicet dobrovolníků. Jen pro představu objemu práce, tak například produkční opery má letos na starosti tým sto deseti lidí a třeba produkční Hudby v ulicích až sto čtyřicet šest účinkujících v jediný den. Máme velké množství partnerů, a to znamená především pro mě velký počet schůzek. I sto za měsíc. Rozpočet se letos přibližuje k pěti milionům korun.

Za čtenáře Opery Plus děkujeme za odpovědi!

Jiří Ludvík ( Koncert při svíčkách - Hudební festival Znojmo 2015) (zdroj FB HFZ)
Jiří Ludvík ( Koncert při svíčkách – Hudební festival Znojmo 2015) (zdroj FB HFZ)

 

Vizitka:
Jiří Ludvík (1979) se narodil ve Znojmě. Je prezidentem Hudebního festivalu Znojmo, primášem Cimbálové muziky Antonína Stehlíka, pedagogem, producentem, dramaturgem, aktivistou.

Absolvoval Gymnázium Dr. Karla Polesného Znojmo a poté Pedagogickou fakultu Univerzity Hradec Králové – obor hudba a historie.

Zakladatel Hudebního festivalu Znojmo, Znojmo Jazz Festu a Festivalu vína VOC se kromě unikátní produkce oper na Hudebním festivalu Znojmo zabývá kulturní produkcí na akcích českého biatlonu a folklorem ve Znojmě a okolí. Také se věnuje pedagogické činnosti na znojemském gymnáziu, kde vede místní pěvecký sbor, a při folklorním souboru Dyjavánek vede dětskou cimbálovou muziku.
(Zdroj: hudbaznojmo.cz)

www.hudbaznojmo.cz

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat