Hudební kurýr (4)

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mezi osobnostmi, které toto ocenění získaly, patří například Johannes Brahms (1877), Edward Elgar (1925), Herbert von Karajan (1984) a Antonio Pappano (2015). Předseda společnosti John Gilhooly na slavnostním aktu ve Wigmore Hall o klavíristce řekl: „Martha Argerich je kombinací technické dokonalosti a vášnivého mistrovství a je jedním z nejpřesvědčivějších pianistů současnosti. Její koncerty jsou mimořádným hudebním a intelektuálním zážitkem. Martha Argerich je rovněž dokonalou hráčkou komorní hudby. Je duší mezinárodního festivalu v Luganu, který ukazuje jak její trvalou velkorysost při podpoře mladých umělců, tak osobní angažovanost při inspirativním setkávání hudebníků se světem komorní hudby.“

Interview s Marthou Argerich z roku 1972 můžete zhlédnout zde.

 

Socha Albana Berga před Vídeňskou státní operou
Na jaře příštího roku bude před Vídeňskou státní operou odhalena socha Albana Berga. Památka na skladatele oper Wozzeck a Lulu v jeho rodném městě chyběla. Plastika Wolfa D. Prixe je abstraktní variací reagující na linii Bergovy hudby a bude stát na podstavci tvořeném dvanácti schody. Šest metrů vysoké dílo bude financováno bez podpory státních institucí z honorářů za provozování skladatelových děl, které shromažďuje skladatelova nadace.
více zde

návrh sochy Albana Berga (foto Markus Pillhofer)
návrh sochy Albana Berga (foto Markus Pillhofer)

 

Pro milovníky interpretačního umění klavíristy Radu Lupu
Rumunský klavírista Radu Lupu slaví 30. listopadu své sedmdesáté narozeniny. K této příležitosti vydává firma Decca veškeré nahrávky tohoto tajemného a mysteriózního umělce. Umělec, jehož obklopuje mimořádná aura, vystupuje velmi zřídka a nikdy nebyl mediální hvězdou.

Radu Lupu (foto Decca)
Radu Lupu (foto Decca)

Praha mohla jeho umění několikrát obdivovat a nezapomenutelný byl zejména recitál na Žofíně v roce 1977. Jeho hra je obklopena kouzelným závojem. Soubor osmadvaceti CD obsahuje nejslavnější klavírní koncerty, Schubertovy písně s Barbarou Hendricks, ale též čtyřruční spolupráci s Danielem Barenboimem nebo Murray Perahia.
více zde


Životopisný film Martina Scorsese o Leonardu Bernsteinovi

Oskarový režisér Martin Scorsese v současné době připravuje film o životě Leonarda Bernsteina (1918–1990).

Leonard Bernstein (foto archiv autora)
Leonard Bernstein (foto archiv autora)

Scenárista Josh Singer má k dispozici velké množství materiálu popisující někdy i kontroverzní život skladatele, klavíristy, dirigenta a hudebního popularizátora. Ačkoli film o Bernsteinovi bude po letech prvním velkým filmem o osobnosti klasické hudby, hudební životopisné filmy jsou nyní ve velké módě: film Straight Outta Compton, který vypráví příběh o průkopnické hip-hopové skupině NWA, byl představen letos v létě a stal se nejúspěšnějším hudebním životopisným filmem všech dob, s příjmy dosahujícími téměř 200 milionů dolarů.
více zde

 

Helmut Schmidt: politik i klavírista
Kromě fascinace politikou měl od útlého dětství bývalý německý kancléř Helmut Schmidt velkou lásku k hudbě a našel v ní nevyčerpatelný zdroj síly pro zvládnutí svého rušného každodenního života.

Helmut Schmidt (foto Annette Lederer)
Helmut Schmidt (foto Annette Lederer)

Mezi skladateli to byl obzvláště Johann Sebastian Bach, ke kterému měl Helmut Schmidt velmi blízko. Našel v Bachově hudbě spřízněnou duši, jejíž jasnost, struktura a disciplína odpovídaly jeho charakteru. Dokladem toho je i nahrávka Bachova Koncertu pro čtyři klavíry a smyčce, BWV 1065, kterou Helmut Schmidt nahrál v roce 1984 spolu s Justusem Frantzem, Christophem Eschenbachem, Gerhardem Oppitzem a Hamburskou filharmonií. Před několika lety byla znovu vydána u příležitosti Schmidtových devadesátých narozenin firmou Deutsche Grammophon pod názvem Kancléř a pianista. Podílel se rovněž na nahrávce Mozartových koncertů pro dva a tři klavíry s London Philharmonic Orchestra pro firmu EMI. Helmut Schmidt, který zemřel 10. listopadu 2015, stál v čele spolkové vlády v letech 1974 a 1982.
více zde


Hudební nástroje ve Velké Británii digitálně

I když jsou dočasně dveře do muzea na Royal College of Music v Londýně veřejnosti uzavřeny (z důvodu rekonstrukce), začali její kurátoři pracovat na projektu digitalizace všech sbírek hudebních nástrojů ve Velké Británii. Tímto se díky moderní technologii naskytne zájemcům možnost poznat více než čtyřicet tisíc hudebních nástrojů uložených ve více než sto sbírkách. Mezi nástroji lze najít jak Stradivariho housle Viotti ex-Bruce z roku 1709, tak třeba kostěné klapačky ve tvaru rukou pocházející z Egypta z doby před více než třemi tisíci pěti sty lety. Toto multimediální medium by mělo být funkční v roce 2017.

kostěné klapačky (foto archiv autora)
kostěné klapačky (foto archiv autora)

 

Královské divadlo v Kodani musí šetřit
V Královském divadle v Kodani, kde měl být od sezony 2013–2014 novým hudebním ředitelem Jakub Hrůša, se musí opětovně výrazně šetřit. První úsporná opatření před čtyřmi lety se týkala zmenšení operního sboru. Nyní přichází další snížení rozpočtu o dalších 940.000 eur v průběhu příštích let. Tato skutečnost bude mít za následek nejen snížení počtu členů orchestru ze sto deseti stálých zaměstnanců na devadesát šest, ale také snížení rozpočtu na operní inscenace. Zástupci orchestru se právem domnívají, že poklesne umělecká kvalita tělesa a že nebude možno provádět opery vyžadující velké obsazení. Budova operního divadla byla otevřena v roce 2005 a patří mezi nejmodernější na světě.

Copenhagen Opera House (foto archiv autora)
Copenhagen Opera House (foto archiv autora)

Ze čtrnácti pater budovy se jich pět nachází pod úrovní mořské hladiny. Velký sál pojme tisíc pět set posluchačů. Jedná se o jeden z nejdražších operních domů, jehož stavba stála více než 500 milionů dolarů.


Švýcarsko oslavuje 125. výročí narození Bohuslava Martinů

Robert Kolinsky (zdroj www.martinu.ch)
Robert Kolinsky (zdroj www.martinu.ch)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat