Hudební šéf dortmundské opery Jac van Steen v Praze

  1. 1
  2. 2

BBC Symphony Orchestra, BBC Philharmonic, London Sinfonietta, Royal Scottish National Orchestra¨, BBC National Orchestra of Wales, Rotterdam Philharmonic Orchestra, Bayerischer Rundfunk Symphonieorchester – to je jen malá čast z obsáhlého výčtu orchestrů, s nimiž spolupracuje jeden z nejúspěšnějších holandských dirigentů, Jac van Steen (1956). Vedle své pedagogické práce je už čtvrtým rokem také generálním hudebním ředitelem dortmundské opery. Tím spíš jsme rádi yužili jeho nynější přítomnosti v Praze, kde v Obecním domě dnes a zítra vystoupí se Symfonickým orchestrem hl.m. Prahy FOK.

Jste Holanďan a tak mně to nedá nezeptat se vás hned zkraje na amsterodamský operní soubor – jeho skvělé inscenace v neméně příjemném moderním divadle. Čím to podle vás je, že jsou tamní představení tak dobrá? A je ono krásné divadlo tak příjemné i z pohledu v něm účinkujících umělců?

Operní dům v Amsterodamu je dnes něco jako mezinárodní chrám, a to jak pro diváky, tak pro hudebníky. Měl jsem tam možnost dirigovat od samých začátků a tak jsem byl svědkem toho, že i přes velký počáteční odpor k nové budově v centru města představuje tato instituce jedno z nejlepších center pro operu i balet v Evropě. Jsem si jist, že každý umělec zvláštní atmosféru tohoto místa oceňuje, stejně jako i množství energie, která je investována, aby dílo bylo divákům pokaždé představeno na nejvyšší úrovni. Považuju to za čest moci vytvářet umění právě tady.

 

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


Napsat komentář