Verdi a Dáma s kaméliemi dnes v ostravském baletu

Snad nejúspěšnější a nejhranější Verdiho opera La traviata odjakživa i mezi profesionály přitahovala – vedle zpěváků, dirigentů a režisérů – také tvůrce baletní, a to jak svojí hudbou, tak i libretem. Nejinak tomu je i u nás – připomeňme alespoň dvě Dámy s kaméliemi pražské – tu Baloghovu v Národním divadle z počátku devadesátých let a Vaculíkovu ve Státní opeře s premiérou před necelými deseti lety. I mezi našimi baletními fanoušky je ale určitě přinejmenším díky televiznímu kanálu Mezzo známá slavná Kameliendame Johna Neumeiera, byť nikoli s Verdiho, ale Chopinovou hudbou, poprvé uvedená Stuttgartským baletem na sklonku roku 1978.

Nelze se proto divit, že při zvažování dalšího premiérového titulu teď hudba a námět Verdiho opery zaujaly i vedení baletního souboru Národního divadla moravskoslezského v Ostravě. A to nejen jako připomenutí letošního 110. výročí úmrtí nejslavnějšího italského skladatele, ale bezpochyby i jako sázka na jistotu co se očekávaného zájmu diváků a životnosti takového titulu týče.

Ostravská baletní verze Verdiho Traviaty přitom bude zase jiná, než ty v úvodu zmíněné. Svou verzi jednoho z nejznámějších milostných příběhů novodobých dějin – příběhu Marguerite Gautierové a Armanda Duvala z románu Dáma s kaméliemi – představí poprvé v Ostravě právě dnes večer tchajwanský choreograf Allen Yu. I on tvrdí, jak velmi inspirativní samotný tento příběh je a jak hodně možností Verdiho hudba skýtá pro jeho pohybové ztvárnění, byť nebyla pro balet komponována.

Hlavní tvůrce ostravské Dámy s kaméliemi Allen Yu přitom nejspíš není našim baletním fanouškům známý. Své první angažmá získal v roce 1986 v Belgii, jako sólista, choreograf a baletní mistr pak působil v Německu, Rakousku, Číně a na Tchaj-wanu. Před deseti lety obdržel v Rakousku ocenění Die Opern-Oscars 2002 jako nejlepší choreograf v kategorii balet, v současné době je ředitelem a choreografem tchaj-wanského Chamber Ballet Taipei, zároveň pracuje i jako choreograf a baletní mistr v opeře v rakouském Grazu, kde je současně také členem užšího vedení tohoto divadla.

Výběr tchajwanského choreografa pro nejnovější ostravskou inscenaci zdůvodňuje šéf severomoravského souboru Igor Vejsada především Yuovými zkušenostmi v oblasti neoklasické baletní tvorby. Dámu s kaméliemi Yu navíc už dříve uvedl v Německu, Austrálii a také na Tchaj-wanu. Ostravské publikum ale bude první u nás, které bude mít příležitost se s touto autorskou verzí seznámit. Co se Verdiho hudby týče, inscenace nevychází jen z Traviaty, ale i z řady dalších oper italského mistra – z Macbetha, Sicilských nešporů, Simona Boccanegry, Síly osudu, Maškarního plesu, Trubadúra (zajímavostí je, že právě z této opery Yu využívá její po dlouhá desetiletí údajně prakticky nehranou část, a to z partitury, kterou se mu podařilo vypátrat v archivu Pařížské národní opery), ve výběru Verdiho hudby budou zastoupeny i méně hrané opery Oberto a Jeruzalém. Pro ostravskou inscenaci přitom Yu její hudební složku oproti předchozím verzím své Dámy s kaméliemi pozměnil a tvrdí, že bude ještě lepší, než ty dosavadní.

Ostravská Dáma s kaméliemi se bude hrát nikoli se zvukovým záznamem, jak bohužel stále častěji bývá v baletu u nás zvykem, ale naštěstí s hráči v orchestřišti; orchestr opery Národního divadla moravskoslezského bude řídit Jan Šrubař. Na scéně Davida Baziky a v kostýmech Evy Kotkové se v hlavních rolích představí Olga Borisová-Pračiková, Barbora Kaufmannová a také pražská Nikola Márová coby titulní Marguerite, Armandem bude Jan Krejčíř, Michał Lewandowski a též Márové kolega Michal Štípa. V obsazení dále figurují Jan Kolda a Igor Vejsada (Duval otec), Po-Ju Lin a Rodion Zelenkov (Baron) a Iizuka Yu a Markéta Pospíšilová (Nanina).

Giuseppe Verdi:
Dáma s kaméliemi
Choreografie a režie: Allen Yu
Dirigent: Jan Šrubař
Scéna: David Bazika
Kostýmy“ Eva Kotková
Balet a orchestr opery Národního divadla moravskoslezského Ostrava
Premiéra 10.listopadu 2011 Divadlo A.Dvořáka Ostrava

Marguerite Gautier – Olga Borisová-Pračiková / Barbora Kaufmannová / Nikola Márová
Armand Duval – Jan Krejčíř / Michał Lewandowski / Michal Štípa
Baron – Rodion Zelenkov / Goh Shibata / Po-Ju Lin
Nanina, komorná – Yu Iizuka / Markéta Pospíšilová
George Duval, Armandův otec – Jan Kolda / Igor Vejsada
Prudence Duvernoy – Petra Kováčová / Zuzana Majvelderová
Žolík – Filip Staněk / Vladimír Vašků / Michal Bublík
Piková dáma – Chiara Lo Piparo / Petra Kováčová
Cikánka – Lucie Skálová / Nikola Šmahelová / Kristina Moravčíková
Doktor – Jiří Dvořák / Patrick Ulman
Vzpomínka – Olga Borisová-Pračiková / Barbora Kaufmannová, Jan Krejčíř / Michał Lewandowski

www.ndm.cz

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Hodnocení

Vaše hodnocení - Verdi: Dáma s kaméliemi (NDM Ostrava)

[yasr_visitor_votes postid="23110" size="small"]

Mohlo by vás zajímat