Hudební výlety Svatováclavského hudebního festivalu přináší různorodý program

Moravskoslezské interpretační špičky, ale i světovou premiéru či židovský klezmer přiváží do výjimečných prostor Moravskoslezského kraje Hudební výlety Svatováclavského hudebního festivalu. Během října a listopadu zrealizují celkem několik koncertů – a to jak v kostelích, muzeu, zámku, radnici nebo v rozhlase.

Létající rabín (zdroj Hradecký slunovrat)
Létající rabín (zdroj Hradecký slunovrat)

Po mimořádně úspěšné realizaci 31 koncertů v průběhu září navazuje Svatováclavský hudební festival svým celoročním projektem Hudební výlety, kdy prezentuje exkluzivní hudební produkce sahající od artificiální hudby až k folklóru, a to v architektonicky i akusticky nejzajímavějších památkách Moravskoslezského kraje. Na podzim přichystal následující pětici rozmanitých víkendových koncertů, které slibují opravdu kvalitní umělecké zážitky.

Již tento pátek 15. října 2021 se od 18:00 hodin představí v evangelickém kostele v Nýdku Stadlerovo klarinetové kvarteto s basistou ostravské opery Martinem Gurbaľem. Zazní oblíbené Biblické písně Antonína Dvořáka – ovšem nyní v unikátní úpravě pro čtyři klarinety a bas (aranž Aleš Pavlorek). Dvořákovy vrcholné duchovní písně nevšední melodické krásy a hluboké citové intenzity vycházejí z Davidovy Knihy žalmů a vznikly za jeho působení v New Yorku během tří březnových týdnů roku 1894. Skladatel na jejich zhudebnění začal pracovat v době předvelikonoční, krátce po uvedení své slavné Novosvětské symfonie, která mu na novém kontinentu zaručila prvenství „amerického symfonika“. Dvořákovský program Stadlerova klarinetového kvarteta okoření Antické maďarské tance či části nejoblíbenějších Bachových děl – Umění fugy a Matoušových pašijí v neotřelých úpravách právě pro es klarinet, klarinet a basklarinet. Tímto koncertem se rozloučí se svým sedmadvacetiletým působením.

V chrámových prostorách se představí se prvotřídní ostravská sopranistka Eva Dřízgová-Jirušová, uznávaný klarinetista Igor Františák a mladičký klavírní virtuos a varhaník Marek Kozák (rodák z Brušperku). Má za sebou řadu oslnivých výsledků v celé plejádě soutěží, včetně těch nejprestižnějších jako je Mezinárodní klavírní soutěž Fryderyka Chopina ve Varšavě, Pražské jaro či Evropská klavírní soutěž v Brémách a Busoniho soutěž v Bolzanu. O víkendu 13. a 14. listopadu 2021 uskuteční hned tři koncerty, a to v kostelích v Bolaticích (v sobotu 13. listopadu od 18:00 hodin), Dětmarovicích (v neděli od 14. listopadu od 15:00 hodin) a v Brušperku (v neděli 14. listopadu od 18:00 hodin). Zazní skladby Johanna Sebastiana Bacha, Georga Friedricha Händela a Jana Dismase Zelenky.

Pavel Bořkovec kvartet se jako jeden z mála smyčcových kvartetů v ČR systematicky věnuje uvádění moderní klasické hudby. Nyní přijíždí uvést společně s fenomenálním prvním hornistou České filharmonie Ondřejem Vrabcem světovou premiéru kvintetu anglického skladatele Hollowaye balancujícího mezi romantismem a modernismem. Zazní také úprava Beethovenovy sonáty z roku 1800 inspirovaná českým hornovým virtuosem Janem Václavem Stichem (známým též pod italským pseudonymem Giovanni Punto), či pozdější kvartet č. 11, který ovšem stylově značně přesahuje hranice své doby. Program ukončí Mozartův „něžný miniaturní koncert pro lesní roh“ – kvintet Es dur. Unikátní koncerty proběhnou 20. a 21. listopadu 2021 v zajímavých prostorách Muzea potravin a zemědělských strojů v Ostravě (sobota 20. listopadu od 18:00 hodin) a Velkém sále zámku Kunín (neděle 21. listopadu od 17:00 hodin).

Okouzlující melodie židovské východní Evropy přiveze Létající rabín, pětičlenný ansámbl hrající klezmer – tradiční instrumentální hudbu východoevropských Židů, která zažívala největší rozkvět na přelomu 19. a 20. století. Instrumentální klezmer se prolíná s písněmi v jidiš a dalších jazycích, k nimž kapela tvoří překladem vlastní texty, které věrny tradici jidiš folklóru jiskřivě reflektují naši dobu. Jejich energií nabité koncerty proběhnou od 26. do 28. listopadu v kostelích v Orlové (pátek 26. listopadu od 18:00 hodin), Ostravě – Staré Bělé (sobota 27. listopadu od 18:00 hodin) a Jablunkově (neděle 28. listopadu od 16:00 hodin).

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments