Hudebníci pomáhají v době koronaviru hudbou i finančními sbírkami

V době, kdy nemohou lidé navštěvovat koncerty, nabízejí muzikanti živé koncerty on-line. Někteří, jako například Česká filharmonie nebo Symfonický orchestr hl. města Prahy FOK, se zapojili do sbírek na nákup potřebných zdravotnických pomůcek. Jiní zase svým posluchačům posílají povzbuzující pozdravy prostřednictvím videoklipů.
ČSKH – Josef Špaček – Praha 10. ledna 2018 (foto © Zdeněk Chrapek)

Členové a zaměstnanci Symfonického orchestru hl. města Prahy FOK podpořili svou sbírkou zakoupení dvou monitorů vitálních funkcí oddělení ARO Nemocnice Milosrdných sester sv. Karla Boromejského. Monitor pro zobrazení a měření základních vitálních funkcí pacienta je nyní akutní potřebou, ale bude plně využit i po odeznění současné situace. Cena přístrojů činí 240.000 korun. „Hudebníci se zpravidla vyjadřují svými uměleckými prostředky. To v těchto dnech není možné. O to více si vážím spontánních lidských postojů členů orchestru Pražských symfoniků a vzkazu, který tak můžeme vyslat lékařům a zdravotníkům v první linii,“ uvedl Daniel Sobotka, ředitel FOK.

Sobotní benefiční koncert Pomáháme s Českou filharmonií vynesl přes 4,5 milionu korun pro nemocnice a představil platformu Spojujeme Česko. Částka ještě nemusí být konečná, protože posílat finanční příspěvky je možné do 3. dubna. Vybrané peníze poslouží na nákup potřebných zdravotnických pomůcek Nemocnice na Homolce, Fakultní nemocnice v Motole, Fakultní nemocnice Brno a Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně.

Pokračují také on-line hudební večery v rámci projektu Koncert pro 10 milionů, teré za sedm dní zhlédlo přes 300.000 diváků. „Jsme rádi, že se nám se zcela novým projektem během takto krátké doby podařilo proniknout do neuvěřitelného počtu obýváků a života našich diváků. Vnímáme to jako první etapu našeho projektu a je na čase posunout se dále. Proto se přesouváme do terénu, který představuje nespočet možností, abychom se následně, od 3. dubna vrátili zpět do studia,“ uvedl Jaroslav Vavřina, organizátor a iniciátor projektu, který vedle hudby nabízí také hosty z různých oblastí nejen uměleckého života.

Mohlo by vás zajímat