Hudebníka a pedagoga Meisela připomíná v Holešově pamětní deska
Pamětní deska je umístěna na fasádě budovy někdejšího rabinátu a zimní židovské modlitebny na náměstí Svobody. Vedle ní stávala nová synagoga, kterou v roce 1941 zničili nacisté. „Sem David Meisel chodil často na bohoslužby, protože se samozřejmě zajímal o náboženský život. Takže tady jistě trávil spoustu času. Je to místo jeho pobytu, proto je to na takové veřejné budově,“ vysvětloval při této příležitosti na místě historik a památkář holešovské radnice Karel Bartošek. Dům, v němž se Meisel v roce 1885 narodil, je od pamětní desky vzdálen jen několik desítek metrů.
V budově někdejšího rabinátu sídlila v minulosti například holešovská charita. Několik let je nevyužívaná, letos se však městu podařilo dům prodat soukromému majiteli. Starosta Rudolf Seifert dnes uvedl, že by v něm v budoucnu mělo sídlit zdravotnické středisko.
Součástí úterního pietního aktu byla i vzpomínka na desítky židovských rodin a jednotlivců z Holešova, které za druhé světové války zavraždili nacisté. Velvyslanec Daniel Meron připomněl, že z města kromě Meisela pocházely i další významné židovské osobnosti, které se proslavily v zahraničí.
David Meisel pocházel z ortodoxní židovské rodiny. Hudební i náboženské vzdělání získal v Brně a do dnešního Chorvatska odešel ve svých 23 letech. S pěveckým sborem Zora, ve kterém poté působil jako zpěvák a později i dirigent, vystupoval například v Německu, Irsku nebo Belgii. „Byli skutečně vyhlášení nejlepším evropským pěveckým sborem. Dostal vysoká vyznamenání včetně královského řádu jugoslávského a stal se jednou z nejvýznamnějších hudebních postav v tehdejším Chorvatsku. Skládal písně, hlavně duchovní, židovské. Byl skladatel, redaktor hudebních časopisů a podobně,“ říká Bartošek.
V Karlovaci zastával Meisel také pozici vrchního kantora a tajemníka židovské obce, úspěšně i podnikal. Byl předsedou Jugoslávského sdružení pro hudbu a zpěv, začátkem 30. let založil fond na podporu sirotků. V roce 1941 zahynul i se svým synem v koncentračním táboře Jadovno, jeho manželka a dvě dcery druhou světovou válku přežily. Od loňska má Meisel pamětní desku také v divadle v Karlovaci.
Odhalení pamětní desky bylo součástí zahajovacího dne 19. ročníku festivalu židovské kultury Ha-Makom. Přehlídka potrvá v Holešově a blízkém okolí do neděle. Nabídne přednášky, koncerty, výstavy, divadelní představení, tanec, minikurz hebrejštiny i ochutnávku specialit židovské kuchyně. Na středu chystají pořadatelé v tvrzi v nedalekých Kurovicích představení hebrejského nápisu, který pravděpodobně vznikl rukou dítěte v 17. století.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]