Ikonická Tosca Josefa Svobody na jevišti Státní opery

Blíží se stoleté výročí narození jednoho z nejvýznamnějších českých scénografů a lightdesignerů Josefa Svobody. K této příležitosti připravuje Státní opera znovuuvedení rekonstruované ikonické inscenace Pucciniho Toscy režiséra Karla Jerneka, pro kterou scénografii navrhoval právě Josef Svoboda. Stavební zkoušky proběhly na jevišti pražské Státní opery 30. dubna 2020 a my Vám z nich přinášíme krátkou fotoreportáž.
G. Puccini: Tosca – přípravy na inscenaci K. Jerneka a J. Svobody – Státní opera 2020 (zdroj SO)

Inscenace Toscy Karla Jerneka měla premiéru ve Velké opeře 5. května (nynější Státní opera) pod taktovkou Jindřicha Bubeníčka dne 4. května 1947. Scénografii připravil Josef Svoboda a kostýmy Jan Kropáček. Inscenace patří k dlouhodobé spolupráci J. Svobody s K. Jernekem. Původně byla vlastně náhradním titulem a vznikala v časové tísni. Návrhy podle vyprávění údajně vznikly během jedné noci a sám Svoboda se v dalších dnech osobně podílel na výrobě dekorací v dílnách.

Jako základní spojovací element použil J. Svoboda prvky barokní architektury kombinovaných s plastickými modely původních stavebních prvků, vše využívalo optických iluzí, převrácené ptačí perspektivy a podobných efektů. Trojrozměrné objekty přecházely přibližně v polovině scény do malovaných.

Svobodovu výpravu, která patří k nejvýznamnějším scénografickým činům českého poválečného divadla, obnovil v červnu 1999 žák profesora Svobody a tehdejší ředitel Státní opery Praha Daniel Dvořák. Věrná kopie výpravy, vytvořená ovšem již moderními technologiemi, přispěla k mimořádné popularitě této inscenace. U příležitosti výročí Josefa Svobody se tato inscenace opět vrátí 9.9. na prkna Státní opery.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat