Inspirace přírodou ovládne letošní Letní slavnosti staré hudby
Do pražských paláců, klášterů i chrámů zvou od 19. července do 4. srpna 2022 Letní slavnosti staré hudby na díla známých i méně známých skladatelů renesance i baroka. Podtitulem letošního ročníku je NATURA a v pestrém programu v podání předních zahraničních souborů a ansámblu Collegium Marianum si tak budou moci diváci vychutnat díla, při nichž se autoři v průběhu několika staletí nechali inspirovat zvuky zvířat, zahradami, květinami, živly, krajinou, přírodními božstvy a dalšími mytologickými bytostmi neodmyslitelně spjatými s přírodou.
Festival zahájí přední vlámský vokální soubor Dionysos Now!, který vzdá poctu jedné z nejvýraznějších skladatelských osobností 16. století Adrianu Willaertovi. V dalších festivalových večerech vystoupí například mistři cembala Aapo Häkkinen (Finsko) a Marcos Magalhães (Portugalsko), kteří nabídnou hudební imitace ze světa zvířat a živlů. Španělský soubor La Bellemont, v jehož obsazení najdeme vihuelu de mano či španělskou dvojřadou harfu, povede vokální a instrumentální dialog mezi renesančním Španělskem a Itálií. Německou sopranistku Annu-Lenu Elbert doprovodí trojice instrumentalistek (Saskia Fikentscher, Kristin von der Goltz, Flóra Fábri) v programu věnovaném přírodním inspiracím v díle Georga Philippa Telemanna a Georga Friedricha Händela. Různým podobám vodního živlu se pak bude věnovat koncert německo-jihoamerického souboru Los Temperamentos. Posluchači se mohou těšit i na originální španělský soubor Windu a hráče na historické perkuse Daniela Garaye.
Festival 4. srpna 2022 uzavře rezidenční ansámbl Collegium Marianum, který spolu s italskou sopranistkou Robertou Mameli nabídne výběr z děl dvou velikánů barokní opery – Antonia Vivaldiho a Georga Friedricha Händela. „Jsme rádi, že i po 23 letech existence našeho festivalu můžeme přinášet našim posluchačům stále nové objevy, ať už se jedná o novodobé premiéry nebo o nejrůznější historické souvislosti v dílech skladatelů minulých staletí. Na letošní ročník se velmi těšíme. Po dvou letech provizorií a opatrných řešení připravujeme festival v tradiční podobě a velmi si vážíme zájmu publika, který prozatím předčil naše očekávání,“ uvádí ředitelka festivalu Josefína Knoblochová.
Součástí festivalu jsou také mezinárodní mistrovské interpretační kurzy Akademie Versailles (lektoři: Paul Agnew, Lenka Torgersen) a interpretační semináře s německými interpretkami Saskií Fikentscher (barokní hoboj, flétny) a Kristin von der Goltz (barokní violoncello).
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]