Irák poprvé tleskal opeře z Evropy

S nadšeným ohlasem kurdského publika se setkalo vůbec první uvedení evropské opery v Iráku. Pro předvedení v severoiráckém městě Sulajmáníja zvolil německý soubor Kolínské opery dílo Wolfganga Amadea Mozarta Únos ze serailu, jako podobenství kulturního střetu mezi Západem a Východem, obhajující jejich usmíření a pokojnou koexistenci.Přestože víkendovému pohostinskému vystoupení německého souboru nepředcházela téměř žádná reklama, byl sál kulturního paláce v Sulajmáníji nabitý do posledního místečka, napsala agentura DPA. Na 1600 diváků přijalo výkon německých umělců s nadšením a odměnilo je ovacemi.

Připravit dvě vystoupení souboru Kolínské opery v kurdské autonomní oblasti Iráku přitom nebylo nijak snadné, protože bylo nutné během pár dnů za velmi obtížných podmínek přizpůsobit inscenaci místním podmínkám. Zaznívala také bezpečnostní varování, zda je na pozadí dramatického vývoje posledních měsíců v arabském světě vhodné předvést v krizové oblasti západní divadelní představení.


Zájezd Kolínské opery do iráckého Kurdistánu se uskutečnil na pozvání Mulláha Bachtijára, významného představitele strany Vlastenecký svaz Kurdistánu, která tvoří vládu v autonomním iráckém Kurdistánu. Ten shlédl v listopadu jako oficiální zástupce Iráku kolínskou premiéru inscenace Uweho Erika Laufenberga a při této příležitosti spontánně vyslovil své pozvání.

 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat