Jaká bude operní a baletní sezona 2024/2025 v Drážďanech?

Nastupující umělecká ředitelka Saské státní opery Drážďany představila nový program pro nacházející operní a baletní sezonu 2024/2025. Diváci se mohou těšit na deset nových operních a čtyři baletní inscenace, 27 repríz a řadu mimořádných akcí, které zahrnou období od baroka až po současnost.
Giacomo Puccini: Madama Butterfly – Kristine Opolais (zdroj Semperoper Dresden, foto Ludwig Olah)
Giacomo Puccini: Madama Butterfly – Kristine Opolais (zdroj Semperoper Dresden, foto Ludwig Olah)

Od 1. srpna 2024 vystřídá Christiana Thielemanna ve funkci šéfdirigenta Staatskapelle Dresden italský maestro Daniele Gatti a novou generální ředitelkou orchestru se stane Annekatrin Fojuth. Program Staatskapelle Dresden na sezonu 2024/25 bude znám v dubnu.

Nový program Semperoper Drážďany odráží ambice Nory Schmidové pro nadcházející roky: budovat mosty mezi minulostí a současností prostřednictvím umění prováděného na nejvyšší úrovni a zároveň tvůrčím a inovativním způsobem otevírat dveře novým podnětům. Deset zbrusu nových operních inscenací přinese divákům plejádu zvučných režisérských jmen – od drážďanské premiéry opery Mefistofela Arriga Boita s Krzysztofem Bączykem v hlaví roli, přes operu Intermezzo Richarda Strausse, která měla v Drážďanech premiéru před sto lety, až po bláznivou operu Sergeje Prokofjeva Láska ke třem pomerančům.

Rodiny se mohou těšit na vůbec první uvedení opery Maurice Ravela Dítěte a kouzel (L’enfant et les sortilèges) v produkci Opéra National de Lyon ve spolupráci s Auditori de Barcelona v Semperoper. Nová sezona také přinese novou inscenaci poslední opery skladatelky Kaiji Saariaho Nevinnost, která naváže na oceňovaná představení v Londýně, Helsinkách a Amsterdamu. Vrací se klasická opera Charlese Gounoda Roméo et Juliette, spolu s eklektickou operetou Leonarda Bernsteina Candide. Vůbec poprvé budou mít diváci Semperovy opery možnost vychutnat si scénické provedení opery Saul Georga Friedricha Händela v podání Musiktheater an der Wien.

Opera a mluvené slovo se setkají v díle Pedra Berisa Marta van Berckela Ändere die Welt! (Změň svět!) z produkce Nizozemské národní opery. A sérii operních premiér uzavře současná opera Humanoid od Leonarda Everse.

Ludwig van Beethoven: Fidelio (zdroj Semperoper Dresden, foto Klaus Gigga)
Ludwig van Beethoven: Fidelio (zdroj Semperoper Dresden, foto Klaus Gigga)

Nový program zahrnuje i některé oblíbené inscenace, které nebyly uvedeny již po mnoho let – Beethovenův Fidelio, Lucie z Lammermooru G. Donizettiho, Madama Butterfly G. Pucciniho, Salome R. Strausse, Verdiho Otello či Wagnerův Bludný Holanďan a Lohengrin.

Ke změně dojde v nové sezoně i na postu uměleckého šéfa baletu, kterým se stane švýcarsko-kanadský choreograf a designér Kinsun Chan. Jako první baletní premiéru sezony 2024/2025 přiveze Chan do Drážďan svou choreografii Wonderful world. Jedním z povinných představení pro milovníky tance by měla být inscenace Nižinskij – pocta výjimečnému tanečníkovi Vaslavu Nižinskému od baletní legendy Johna Neumeiera, která měla premiéru v Hamburku v roce 2000. V programu se také objeví nový dvoudílný baletní večer Vice Versa, který kombinuje kreaci Sidiho Larbiho Cherkaouiho Noetic z roku 2014 s dílem Imreho a Marne van Opstalových.

U příležitosti 200. výročí založení tanečního souboru v drážďanské opeře vznikne třídílná choreografická retrospektiva a pohled na historii baletu v saské metropoli – pod názvem Tag Team vychází z díla Francesky Frassinelliové, Juliana Nicosiiho a Giovanniho Insauda. Scéna, vytvořená pro tuto událost Kinsunem Chanem, bude sloužit také jako výstavní prostor a místo setkávání pro speciální formáty, které si vyžádají další narozeninové akce, jako je baletní galavečer Dresdance 2025, na němž se představí všechny baletní soubory města, taneční akce 200×200 se studenty městské taneční univerzity Palucca a Tanz Talks.

Johan Inger: Peer Gynt – Svetlana Gileva, Christian Bauch (zdroj Semperoper Dresden, foto Ian Whalen)
Johan Inger: Peer Gynt – Svetlana Gileva, Christian Bauch (zdroj Semperoper Dresden, foto Ian Whalen)

Kromě Labutího jezera a Peera Gynta Johana Ingra je na programu také třídílný baletní večer Classics v choreografiích George Balanchina, Justina Pecka a Twyly Tharpové a klasický balet Louskáček, který podle choreografie Mariuse Petipy vytvořili Aaron S. Watkin a Jason Beechey.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments