Jakub Hrůša oslaví čtyřicátiny ve společnosti Bamberských symfoniků

Dirigent Jakub Hrůša oslaví 40. narozeniny, které připadají na 23. července, ve společnosti Bamberských symfoniků, kde zastává pozici šéfdirigenta. S německým orchestrem o den později přednese open-air koncert k 75. výročí jeho založení.

Jakub Hrůša (foto Andreas Herzau)
Jakub Hrůša (foto Andreas Herzau)

„Nemohu říct, že bych slavil prací, protože koncerty jsou pro mě velký svátek. Prací se dá nazvat proces zkoušek, ale koncerty už jsou za odměnu,“ řekl Jakub Hrůša v rozhovoru s ČTK.

Čtyřicáté narozeniny si úspěšný dirigent příliš užívat nebude. „Když mi bylo třicet, tak jsem to prožíval lépe. Ale budeme hrát open air koncert s krásným repertoárem, takže to oslavím, i když nemám nějak moc chuť něco slavit. Je to taková chvíle, o které jsem si myslel, že přijde daleko později,“ uvedl.

Podle Hrůši u dirigentů není možné hovořit o nějakém ideálním věku. „Naštěstí na rozdíl od pěvců, sportovců nebo členů baletu se dirigent nemusí strachovat, že to od určitého věku už nefunguje. Mohou dirigovat i ve vysokém věku, i když samozřejmě věk nikdo nepřelžeme. Ale takový Herbert Blomstedt ve věku 94 let diriguje zpaměti celé hodinu a půl trvající symfonie Antona Brucknera, učí se stále nové partitury a pracuje tři týdny měsíčně,“ řekl Hrůša. „Navíc má velký elán. Dost často se stává, že orchestr, jehož složení je několikrát mladší než on, od něho získává impulsy energie,“ dodal.

Za dárek k narozeninám považuje Hrůša také chystaný koncert na festivalu Dvořákova Praha, kde v Rudolfinu provede 19. září Adagietto ze Symfonie č. 5 Gustava Mahlera, písně Richarda Strausse nebo Symfonii č. 4 c moll, „Veliká noc“ Josefa Bohuslava Foerstera. „Vystoupit s Bamberskými symfoniky je vždy mimořádně sváteční záležitost,“ podotkl Hrůša.

V Praze posluchači Hrůšu uslyší také 17. listopadu na Koncertu pro svobodu a demokracii s Českou filharmonií. Hrůša sestavil večer z raných skladeb Sergeje Rachmaninova, Leoše Janáčka a Poláka Witolda Lutosławského, stíhaného cenzory pro umělecké i občanské postoje.

Ve funkci šéfdirigenta Bamberských symfoniků Hrůša v roce 2018 prodloužil své působení o dalších pět let. Zároveň je hlavním hostujícím dirigentem České filharmonie a na začátku července oznámil, že bude od sezony 2021/2022 zastávat pozici hlavního hostujícího dirigenta u Orchestru Národní akademie Svaté Cecílie (Accademia Nazionale di Santa Cecilia) v Římě. V přímém přenosu italské televize RAI 1 bude na podzim zahajovat jejich novou sezonu s Mahlerovou Symfonií č. 2 c moll „Vzkříšení“.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments