První dirigentka na festivalu v Bayreuthu se na svůj debut intenzivně připravuje už šest týdnů

Festival Bayreuther Festspiele je považován za jednu z největších a nejproslulejších událostí klasické hudby. Richard Wagner jej založil v roce 1876, aby zde mohl uvádět své opery. A letos se festival dočká dalšího významného milníku.

Oksana Lyniv (foto Serhiy Horobets)
Oksana Lyniv (foto Serhiy Horobets)

V neděli 25. července 2021 se Oksana Lyniv stane první ženskou dirigentkou v celé dosavadní stopětačtyřicetileté historii festivalu. Konkrétně bude dirigovat inscenaci Bludného Holanďana, na jehož uvedení se Lyniv již šest týdnů připravuje přímo na místě.

Třiačtyřicetiletá Lyniv, rodačka z Brodů na západní Ukrajině, kde vyrůstala v rodině hudebníků, strávila valnou většinu posledních dvou desetiletí v německy mluvící části Evropy. Byla asistentkou vlivného dirigenta Kirilla Petrenka v Bavorské státní opeře v Mnichově a v letech 2017-2020 zastávala post hlavní dirigentky opery a filharmonie v rakouském Grazu.

„Mým cílem vždy bylo pracovat v Německu. Neumím se představit, že bych byla profesionální dirigentkou, aniž bych uměla číst zdroje v německém jazyce, které jsou při přípravě koncertů velmi důležité,“ prohlásila nedávno v rozhovoru.

Udržuje silné hudební vazby s Ukrajinou – je zakladatelkou a uměleckou ředitelkou festivalu LvivMozArt ve Lvově, který je inspirován vazbami tohoto města na syna velkého skladatele Franze Xavera Mozarta. Založila také Youth Symphony Orchestra of Ukraine. Na Operním festivalu v Mnichově získala ocenění „Hvězda roku 2015“ v kategorii „Klasika“ a cenu Mnichovského operního festivalu.  Je považována za jednu ze tří nejlepších dirigentek mladé generace.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments