Jana Boušková uvádí live rozhovory: Josef Špaček

Online rozhovory harfistky Jany Bouškové s největšími osobnostmi české i světové hudební scény pokračují. V pátek 2. října se od 20:00 můžete těšit na českého houslistu Josefa Špačka.
Česká filharmonie – Josef Špaček (foto Petra Hajská)

Možná si pamatujete společný koncert harfistky Jany Bouškové a houslisty Josefa Špačka z března 2020, kdy společně vystupovali na benefičním koncertě České filharmonie pro podporu nemocnic bojujících s koronavirem.

„Pepa je zázrak,“ říká Jana Boušková: „Již od první příiležitosti naší spolupráce, kdy mne oslovil, abych s ním zahrála přídavek po jeho sólovém vystoupení v České filharmonii, jsem cítila neskutečně silné hudební souznění – bez nutnosti použít jediné slovo, protože hudba mluví sama za sebe. Josef Špaček je opravdu výjimečný umělec i člověk.“

Nyní bude hvězdný houslista partnerem jejich společných koncertů v Opavě, Havířově a Ostravě (5.-7. října). Při této příležitosti se Jana Boušková rozhodla svého kolegu vyzpovídat v online rozhovoru.

Harfistka Jan Boušková pořádá na svém facebookovém kanálu Tha Harp Channel pravidelné live rozhovory v angličtině i češtině napříč celým světem. Nyní bude své živé rozhovory s osobnostmi zahraniční i tuzemské hudební scény pořádat i na FB kanálu Opery Plus.

Houslista Josef Špaček patří mezi nejvýraznější interprety své generace. Širší veřejnost se s ním seznámila, když se v roce 2011 stal nejmladším koncertním mistrem České filharmonie. Po devíti letech v České filharmonii se tento houslový virtuos vydal opět na sólovou dráhu. Sezona 2019/2020 byla poslední, kterou odehrál jako hlavní koncertní mistr. Jak se mu daří nyní, když se chce se opět výrazněji profilovat jako sólový hráč? Co chystá za projekty? Jak vidí budoucnost kulturního světa v době covidové? Ptejte si i vy! Otázky můžete pokládat přímo do komentářů na kanálech The Harp Channel nebo Opery Plus.

Josef Špaček pochází z hudební rodiny a pěti dětí. Hru na housle studoval nejprve na Pražské konzervatoři, ve svých osmnácti letech byl přijat na prestižní Curtis Institute of Music ve Filadelfii a od roku 2009 pokračoval ve studiích na newyorské Juilliard School ve třídě Jicchaka Perlmana. Od roku 2011 zastával post koncertního mistra České filharmonie. Sólově se představil již v mnoha významných koncertních síních Evropy, USA, Japonska a Nového Zélandu a spolupracoval s řadou věhlasných dirigentů (Christoph Eschenbach, Manfred Honeck, Jiří Bělohlávek). Jako sólista vystupuje s předními světovými orchestry, mezi něž patří Rotterdamská filharmonie, Konzerthaus orchestr Berlín a Nizozemská filharmonie. Získal řadu mezinárodních ocenění včetně titulu laureáta v proslulé Soutěži královny Alžběty v Bruselu roku 2012. Vysoce ceněná je rovněž jeho nahrávka koncertantních skladeb Dvořáka, Janáčka a Suka pro vydavatelství Supraphon. Hraje na housle LeBrun; Bouthillard Guarneri del Gesù z roku 1732.

Během dalších rozhovorů nám Jana Boušková zprostředkuje setkání s takovými umělci, jako jsou houslisté Maxim Vengerov či Jiří Vodička, klavíristé Lars Vogt či Ivo Kahánek, hobojista François Leleux, nebo violoncellista Jiří Bárta a mnoho dalších hvězd hudebního nebe. Kromě těchto umělců se budou konat rozhovory také střídavě s významnými harfistkami. Příští týden 9. října přivítáme k rozhovoru americkou harfistku Kathleen Bride.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments