Stoletá historie Plzeňské filharmonie v nové publikaci

Stoletou historii Plzeňské filharmonie představuje nová publikace, kterou vydala Plzeň. Přibližuje výjimečné koncerty i hudebníky, kteří filharmonií prošli, a prezentuje současnou podobu souboru, jeho koncertní činnost i mezníky v jeho tvorbě.
Plzeňská filharmonie (zdroj PF)

Na 123 stranách čtenáři najdou obrazový materiál, který nebyl často dosud nikdy zveřejněn. Snímky pocházejí z archivů i soukromých sbírek, řekla dnes náměstkyně primátora odpovědná za kulturu Eliška Bartáková. Jubilejní sezonu, na níž filharmonici přichystali atraktivní program, ale na jaře přerušila opatření proti koronaviru.

„Kromě fotografií čtenáři v brožuře najdou také dobové plakáty, pamětní listiny, novinové články i dopisy. Jeden z nich je například adresován slavnému houslistovi Janu Kubelíkovi a jsou v něm domlouvány podrobnosti jeho plzeňského vystoupení v roce 1939,“ popsala Bartáková.

„Stá koncertní sezona 2019/2020 se honosila reprezentativní dramaturgií, ale bohužel byla na jaře přerušena koronavirovou pandemií. Přesto jsme cítili potřebu informovat veřejnost i o průběhu této sezony, protože i ta se již stala historií Plzeňské filharmonie,“ řekla ředitelka souboru s téměř 50 hudebníky Lenka Kavalová.

Publikace Plzeňská filharmonie 100 vznikla jako odezva na velký zájem o loňské výstavy a akce ke stému výročí založení filharmonie a patří do řady brožur z městské edice věnované významným plzeňským kulturním osobnostem a událostem. Osm let vzdává hold výjimečným umělcům a mapuje unikátní okamžiky plzeňské kulturní historie. „V edici jsme již představili například významné umělce jako byli Jiří Trnka, Vendelín Budil, Josef Skupa, Ladislav Sutnar či Miroslav Horníček,“ dodala Bartáková.

Filharmonie má letos rozpočet téměř 54 milionů korun. Na její provoz přispěla Plzeň dotací 23,3 milionu korun, Plzeňský kraj 14 miliony a ministerstvo kultury 3,5 milionu korun.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments