Jana Boušková v porotě International Harp Competition

Česká harfistka Jana Boušková zasedne v porotě International Harp Competition, která začíná již 3. července 2019 v Indianě (USA). Umělkyni i České republice se tím opět dostává zcela mimořádné cti.
Jana Boušková (foto Vojtěch Vlk)

Sama Boušková tuto soutěž jako jediná česká harfistka v historii vyhrála v roce 1992. V nesmírně náročném programu pokořila 50 soutěžících z celého světa. „Tvrdě jsem pracovala, abych se dostala na absolutní vrchol, cvičila jsem osm i deset hodin denně“, řekla Boušková. „Jsem samozřejmě i vděčná skvělému pedagogickému vedení, které jsem měla od své matky Libuše Váchalové, která byla nejen mým mentorem, ale také celoživotním přítelem.Vždycky mě učila, že úspěch přichází po opravdu tvrdé práci, která nikdy nekončí“, dodala harfistka.

International Harp Competition byla založena uznávanou profesorkou a světově proslulou harfistkou Susanne McDonaldovou v roce 1989 a je příležitostí pro harfisty všech národností ve věku 18 – 32 let. Během desetidenního klání se soutěžící utkají ve čtyřech částech: v prvních dvou hrají všichni povinné skladby, ve třetí se představí vlastním sólovým programem, ve čtvrtém kole  pak tři finalisté předvedou společný harfový koncert.

Jana Boušková je přední česká a světová harfistka a hudební pedagožka. Je uznávaná především za dechberoucí techniku, brilantní preciznost a mimořádnou schopnost uměleckého výrazu její hry. Absolvovala konzervatoř v Praze a Ostravskou univerzitu ve třídě profesorky Libuše Váchalové. Ve studiu posléze pokračovala na renomované Indiana University u profesorky Susan McDonald. Kromě výhry v IHC má na svém kontě i dalších deset nejvyšších ocenění z prestižních mezinárodních soutěží, což je v tomto oboru naprosto výjimečné. Vystupuje pravidelně sólově i v komorních sestavách na významných domácích i světových koncertních pódiích a festivalech. Je sóloharfistkou České filharmonie, profesorkou na Královské konzervatoři v Bruselu, porotkyní prestižních harfových soutěží, od září loňského roku je jmenována profesorkou na Royal College of Music v Londýně.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na