Týden s tancem

  1. 1
  2. 2
Sice nám skončil festival Tanec Praha, ale to není konec tanečních událostí – obraťme pozornost k festivalu KoresponDance a dalším, které se blíží, i když divadla zavřou dveře a nastanou prázdniny.

Festival KoresponDance 2019 – pražská předehra už dnes!

Ve dnech 12. až 14. července 2019 V polovině července otevře zámek Žďár své brány mezinárodnímu festivalu současného tance, pohybového divadla a nového cirkusu KoresponDance. Těšit se návštěvníci mohou na umělce z pěti kontinentů, několik světových premiér, workshopy, prohlídky muzea i zámku a letos poprvé v historii i na experimentální battle, který rozpohybuje první zámecké nádvoří skoro na celé sobotní odpoledne. Jak je na festivalu zvykem, přijedou světově uznávaní umělci z řady zemí, bude probíhat bohatý doprovodný program pro publikum i taneční profesionály a celý zámecký areál se otevře veřejnosti pro návštěvu komentovaných prohlídek, večerní párty či relaxaci na nádvořích s živou hudbou.

Čeká nás „letní show britské skupiny Joli Vyann, směs tance a partnerské akrobacie s obrovským emocionálním nábojem, woody-allenovské setkání na opuštěné lavičce plné hip hopu, pohybového nadhledu a za doprovodu skvělé hudby v podání francouzské taneční skupiny, které už viděli i diváci festivalu v Avignonu, přehlídka energičnosti, pohybové poezie, zábavy a srdečnosti v novocirkusové show pro celou rodinu InTarsi, se kterou po turné napříč Evropou přijede španělská skupina Compañía de Circo “eia”, a mnoho dalšího,“ lákají organizátoři.

Hlavní festivalový program bude probíhat od 12. do 14. července v areálu zámku Žďár nad Sázavou, ale pro nedočkavce chystají organizátoři ochutnávky daleko dřív. První festivalový den se uskuteční už dnes, 25. června v pražské Invalidovně. Na programu bude mimo jiné i velmi fyzické sólo australského tanečníka Jamese Batchelora. Vstup na pražský program je navíc úplně zdarma.

Doprovodný program pro publikum i profesionály

Doprovodný program pro publikum i profesionály bude letos bohatý. Opět proběhne úspěšný workshop Kristiána Mensy, členové Ghana Dance Ensemble budou učit tradiční ghanské tance i vařit tradiční africká jídla, a to zdaleka není všechno. Samozřejmě nechybí možnost navštívit Muzeum nové generace, projít si expozici Po Stopách Santiniho či Komentovanou procházku kolem Konventského rybníka.

Každé léto ožívají města hudebními a filmovými festivaly a sjíždí se na ně tisíce lidí, aby si společně užili neopakovatelnou atmosféru open air akcí. Taneční festivaly zůstávají v pozadí, ačkoli právě tanec bourá všechny jazykové a kulturní bariéry, a je univerzálním dorozumívacím nástrojem. Festival je vhodný pro diváky v každém věku i celé rodiny, navíc nově nabízíme možnost ubytování a odpolední hlídání dětí. Podrobnosti najdete na stránkách www.korespondance.cz.

Tamura, foto archiv festivalu Nultý bod

Jedenáctý ročník festivalu Nultý bod: Do Prahy přijede držitelka Stříbrného lva z benátského Biennale i dvorní dramaturg Piny Bausch.

Již 11. ročník Mezinárodního festivalu fyzického a tanečního divadla Nultý bod proběhne od 15. do 20. července 2019 v prostorách Divadla v Celetné, Kampusu Hybernská a Divadla X10 (DUP39). Festival do Prahy pravidelně přiváží výběr ze současné zahraniční tvorby na poli cross-over projektů se zaměřením na taneční, loutkové a vizuální divadlo. Letošním zahraničním hostům dominuje kanadská tanečnice a choreografka Dana Michel, která Nultý bod 2019 odstartuje v pondělí 15. července ve 20 hodin v Divadle v Celetné. Držitelka Stříbrného lva (neboli Velké ceny poroty) z benátského Biennale odmítá kompromisy a nebojí se vytvářet vlastní pohybový jazyk. V představení Cutlass Spring nabídne nečekaný pohled na osvobození vlastního těla. Druhým výrazným jménem je Raimund Hoghe – bývalý dvorní dramaturg Piny Bausch, v současné době zásadní osobnost německé taneční scény.

Festival letošním ročníkem zahajuje svou další dekádu a opět se programově rozšiřuje o více zajímavých hostů a představení, která jsou charakteristická velmi osobním přístupem a pohledem na zpracované téma. A tímto rokem také zahajujeme svou spolupráci s Divadlem X10 a také s prostorem Kampus Hybernská,“ poznamenává ředitelka festivalu Ludmila Vacková.

Festival Nultý bod 2019 zahájí vystoupení tedy kanadská tanečnice Dana Michel. Katalánský performer Xavier Bobés uvede své představení pro pět diváků nazvané Things Easily Fogotten, ve kterém ukáže svůj pohled na španělskou historií druhé poloviny 20. století. Jeden z nejvýraznějších německých choreografů Raimund Hoghe přiveze do Prahy taneční performance Songs for Takashi. Polská performerka Marta Ziółek uvede představení Make Yourself oscilující mezi politickou kritikou, sarkastickým vtipem a reklamním spotem. Tereza Bartůňkova a Jan Čtvrtník nabídnou sugestivní audiovizuální pouť postapokalyptickou krajinou v představení Tamura. Agata Siniarská se prostřednictvím své performance Second Nature postaví klimatické krizi. Nebude chybět představení členů, kteří zazářili v produkcích Spitfire Company, konkrétně se v programu objeví Cecilé Da Costa ve své nové performance Rosemarin. Soubor Tantehorse připravil divadelní experiment na hranici performance, instalace a únikové hry pro jednoho diváka nazvaný Osudety: In the Middle of Nowhere. Proběhnou také performance washingtonského hudebního tělesa Interference Collective, zaměřujícího se na novou hudbu a nová media. Každoroční součástí festivalu budou opět workshopy určené profesionálům i studentům všech uměleckých oborů. Doprovodný hudební program No One Future přípraví ve spolupráci s Palácem Akropolis opět Marie Čtveráčková aka Mary C.

„Druhé desetiletí startujeme s neuvěřitelným programem. Raimund Hoghe i Dana Michel patří mezi absolutní špičku světové taneční scény. Je až neuvěřitelné, že jsme je dostali do Prahy. To svědčí o vzrůstající prestiži Nultého bodu,” dodává dramaturg Petr Boháč. Kompletní program festivalu najdete na stránkách www.nultybod.cz.

PROGRAM NULTÝ BOD 2019

Dana Michel (CAN): CUTLASS SPRING
Pondělí 15. 7. 2019 20:00 | Divadlo v Celetné

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat