Janáčkova filharmonie Ostrava nechala vyrobit pro Berliozovu Fantastickou symfonii speciální zvony

Velké symfonické skladby prověřené časem – to je podtitul Symfonického cyklu, který je základním pilířem a nejzásadnější dramaturgií programu Janáčkovy filharmonie Ostrava v probíhající sezóně. Právě v rámci tohoto cyklu zve JFO ve čtvrtek 2. prosince 2021 od 19:00 hodin do společenského sálu Domu kultury města Ostravy na koncert „Epizoda ze života umělcova“.
Andrey Boreyko (zdroj Naples Philharmonic)
Andrej Borejko (zdroj Naples Philharmonic)

Zazní Berliozova Fantastická symfonie nebo Weinbergovo Concertino pro violoncello a orchestr v podání violoncellisty Danjula Ishizaky. Orchestr Janáčkovy filharmonie Ostrava povede Andrej Borejko.

Fantastická symfonie musela ve své době způsobit neuvěřitelný průlom do zažitých „sluchových kolejí“ posluchačů. Dodnes tato skladba dokáže šokovat nestárnoucí svěžestí nástrojových barev, vynalézavých melodií a rytmicky invenčním tempem. Berliozova snaha zachytit pomocí hudebních prostředků snění, šílenství vášně, láskyplné blouznění či extatické stavy jej přivedla ke vzniku „idée fixe“ – motivu vysněné ženy, který prostupuje celou skladbou.  

Je s podivem, že největší francouzský symfonik období romantismu, Hector Berlioz (1803–1869), neuměl vůbec hrát na klavír, ani na jiný hudební nástroj – údajně ovládal jen základy hry na kytaru. I tak měl po celý život jasno, jakým směrem by se měla jeho tvorba ubírat. Rozvinul Beethovenovu myšlenku, aby hudba vyjadřovala vysoké humanistické ideje a v mnoha ohledech se stal výrazným, avšak ve své době často nedoceněným, novátorem. Mnohé ze svých zásad vetknul už v pouhých dvaceti šesti letech do Fantastické symfonie, jež se stala zásadním mezníkem ve vývoji evropského symfonismu. Skladba nese podtitul Epizoda ze života umělcova a je inspirována zprvu neopětovanou láskou skladatele k herečce Harrietě Smithsonové, jež se později stala Berliozovou manželkou.

„Speciálně pro tuto symfonii jsme nechali ve slévárně v Brodku u Přerova odlít skutečné kostelní zvony v přesném ladění, které jsou předepsané v partituře – bohužel však po celou dobu za scénou. Jsme tak jedním z mála orchestrů, který se tímto nástrojem může pyšnit,“ dodává ředitel Janáčkovy filharmonie Ostrava Jan Žemla.

Epizoda ze života umělcova
2. prosince 2021, od 19:00 hodin
Dům kultury města Ostravy

Program:
Witold Lutoslawski: Symfonické variace
Mieczysław Weinberg: Concertino pro violoncello a orchestr op. 43 bis
Hector Berlioz: Fantastická symfonie op. 14
Danjulo Ishizaka – violoncello

Účinkující:
Janáčkova filharmonie Ostrava
Andrey Borejko – dirigent

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments