Janáčkova filharmonie Ostrava: výpověď předchozímu řediteli je neplatná

Okresní soud v Ostravě dnes rozhodl, že výpověď, kterou v roce 2011 dala Janáčkova filharmonie Ostrava svému odvolanému řediteli Peteru Krajniakovi, je neplatná.O zaplacení náhrady mzdy a odměny by měl soud rozhodovat v samostatném řízení. Rozhodnutí zatím není pravomocné, právní zástupkyně filharmonie se proti němu odvolala.

Bývalý ředitel Janáčkovy filharmonie Peter Krajniak u dnešního jednání nebyl. „Principiálně jsme spokojeni, ale konečné slovo řekneme, až bude rozsudek doručen písemně,“ reagoval na dnešní verdikt Krajniakův advokát Alojz Baránik.

Filharmonie Ostrava je příspěvkovou organizací města. Ostravští radní Krajniaka odvolali z funkce v listopadu 2011. Zdůvodnili to především špatným hospodařením. To ale Krajniak od počátku odmítá. Po odvolání z funkce dala filharmonie Krajniakovi výpověď. Město si nechalo vypracovat audit, při němž se našly nesrovnalosti a začala se tím zabývat policie.S kauzou souvisí další soudní spor, ve kterém na konci září rozhodl soud v neveřejném jednání trestním příkazem. Soudce odsoudil Krajniaka za zpronevěru a porušování povinností při správě cizího majetku k roční podmínce, zákazu činnosti a náhradě škody více než 660 tisíc korun. Podle obžaloby například filharmonie v několika případech proplatila více peněz, než odpovídalo odvedeným službám. Také tento rozsudek zatím není pravomocný. Krajniak jakékoli pochybení odmítá a proti rozsudku podal odpor.

Dnešní rozhodnutí o neplatnosti výpovědi soudce Jiří Šopek zdůvodnil tím, že filharmonie dala Krajniakovi výpověď pro nadbytečnost, ačkoli v té době měla k dispozici místa, která mu mohla nabídnout. “Máme za to, že pracovní potenciál odvolaného ředitele byl i nadále po jeho odvolání pro Janáčkovu filharmonii Ostrava využitelný. Filharmonie mu mohla nabídnout například práci houslisty nebo jej zaměstnat v oblasti marketingu. Avšak tuto práci odvolanému řediteli nenabídla a volná místa obsadila jinými zájemci,“ řekl soudce. V soudním řízení se tak podle něj neprokázalo, že by Krajniak opravdu byl nadbytečný.

Soudce Jiří Šopek řekl, že jakmile by se rozsudek stal pravomocným, situace by se vrátila zpět do okamžiku po Krajniakově odvolání z funkce. Filharmonie by tak měla povinnost pečlivě se zabývat tím, jestli pro něj nemá vhodné pracovní zařazení, a musela by mu je nabídnout.

Peter Krajniak, který je absolventem Vysoké školy múzických umění v Bratislavě v oboru hra na housle a také absolventem Právnické fakulty Univerzity Komenského v Bratislavě a Akademie umění v Banské Bystrici, vedl Janáčkovu filharmonii od července 2005. Jeho advokát Baránik řekl, že nyní jeho klient působí v zahraničí, protože v Česku ani na Slovensku nemohl najít zaměstnání, které by odpovídalo jeho kvalifikaci.

Foto archiv 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat