Janáčkova filharmonie Ostrava zahajuje 65. sezónu

Janáčkova filharmonie Ostrava oslaví v lednu 2019, ač to pro tak vitální dámu zní neuvěřitelně, už 65. narozeniny. Na oslavy, které budou spíše symbolické, se patřičně připravuje. Vše, co se chystá, se nese v duchu jediného hesla – to nejlepší pro posluchače.
Martin Kasík (zdroj ND Brno)

„Myslím, že mohu s hrdostí tvrdit, že program, který jsme pro Vás s kolegy v posledních měsících intenzivně připravovali, daleko překračuje hranice našeho regionu a potvrzuje mezinárodní renomé našeho orchestru. Janáčkova filharmonie tak do svého města přináší to, co můžete běžně slýchat na pódiích ve Vídni či Londýně nebo na mezinárodních hudebních festivalech,“ říká ředitel JFO Jan Žemla.

Janáčkova filharmonie zahájí 65. sezónu 27. 9. 2018 v Domě kultury města Ostravy. Na programu koncertu, který je součástí celoročního projektu Janáček Ostrava 2018, zazní kromě duetu z jubilantovy opery Příhody lišky Bystroušky, ještě Moraviana Zdeňka Merty a Čajkovského Pátá symfonie, jež byla soudobou kritikou označena za „nejvýznamnější hudební událost naší doby“. Koncert, který diriguje šéfdirigent JFO Heiko Mathias Förster, začíná v 19 hodin.

Těšme se též na koncerty našich dvou předních domácích sólistů. Oba stále náleží k mladší generaci, přesto již stihli absolvovat úctyhodnou kariéru. Frenštátský rodák Martin Kasík prorazil náhle ve svých 22 letech jako laureát soutěže Pražského jara (1998) a o rok později také prestižní soutěže v New Yorku. A jaký je jeho vztah k rodákovi Janáčkovi, od jehož smrti uplynulo letos 90 let? „Na Leoši Janáčkovi mi připadá fascinující, jak dokázal z moravského folklóru udělat světovou hudbu, jeho naprosté novátorství a hlavně psychologická působnost – je schopen pár tóny vyvolat hluboké dojetí. Je to opravdu hudba zabodnutá v krvi a v životě“.

Jan Martiník (foto © Petra Hajská)

Rodilý Ostravan Jan Martiník je už desátým rokem předním basistou berlínských operních scén, zatímco české prostředí se s jeho pěveckým i lidským charismatem seznamuje teprve v posledních letech.
S Ostravou je spojeno i jméno sólistky Patrice Janečkové, která zde žije a studuje. Ani ona si se svými kolegy, pokud se jedná o kariéru nazadá. S Janáčkovou filharmonií poprvé zpívala v 10 letech, o dva roky svým zpěvem okouzlila celé Česko v soutěži Talentmánia, a v roce 2014 zvítězila v celosvětové soutěže Concorso Internazionale Musica Sacra v Římě.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky