Španělská barokní hodinka na Svatováclavském hudebním festivalu

Svatováclavský hudební festival, který již patnáctým rokem naplňuje hudbou blížící se podzim v Ostravě a okolí, se v pátek 14. září 2018 pomyslně překlopil do své druhé půli. Tento symbolický předěl zprostředkovala španělská interpretace barokní hudby v podání sólistky Marty Infante a katalánského komorního souboru Vespres D‘Arnadí.
Vespres d´Arnadí, Marta Infante, Svatováclavksý hudební festival (zdroj archiv SHF)

Samotný název Španělská barokní hodinka nezískal koncert na základě předvedeného programu, který čerpal z instrumentálních skladeb Georga Friedricha Händela a Alessandra Marcella a v pěveckých partech sáhl po kantátách Johanna Sebastiana Bacha a Antonia Vivaldiho. Španělským atributem přispěla samotná interpretace jednotlivých děl, která vnesla do celého večera elektrizující pulzaci radosti a jižanského nadšení.

Energický barokní soubor Vespres D‘Arnadí, dostál na koncertě své pověsti jednoho z nejprestižnějších španělských souborů, interpretujících starou hudbu, jež je vysoce ceněn nejen za svá vystoupení, ale také nahrávky. Pod „pomyslnou taktovkou“ svého uměleckého vedoucího Daniho Espasy, varhaníka a jednoho z nejvšestrannějších španělských hudebníků své generace, jež se v Händelově úvodním Varhanním koncertu g moll představil také jako sólista, působí soubor díky výborné souhře instrumentalistů jako jeden organismus.

Vespres d´Arnadí, Pere Saragossa, Svatováclavksý hudební festival (zdroj archiv SHF)

Pere Saragossa, hráč na barokní hoboj, který v roce 2005 stál společně s Dani Espasou u zrodu souboru, obohatil druhou půli programu o krásu a měkkost zvuku svého nástroje a s technickou bravurou a virtuózní interpretací se představil posluchačům jako sólový hráč v Koncertu d moll pro hoboj a orchestr Alessandra Marcella.

Nad všemi jiskřivými a zároveň hebce podmanivými tóny kraloval hlas mezzosopranistky Marty Infante, která svým temperamentním projevem a vášnivým pojetím pěveckého partu nezapře katalánskou krev. Zároveň je však nutno zdůraznit, že také Česká republika je pro ni zemí, k níž silně přilnula, neboť právě zde studovala sólový zpěv na Fakultě umění Ostravské univerzity ve třídě doc. Drahomíry Míčkové.

Vespres d´Arnadí, Svatováclavksý hudební festival (zdroj archiv SHF)

Ať už se Marta Infante pěvecky chopila kantáty Vergnügte Ruh, beliebte Seelenlust Johanna Sebastiana Bacha, nebo představila skladbu Nisi Dominus g moll Antonia Vivaldiho, nadhled, s jakým pracovala s detaily v koloraturních pasážích, volně přecházejících do lyrických poloh v pomalejších částech, dokazoval, že právem patří mezi nejvyhledávanější interpretky staré hudby jak v Evropě, tak také v Jižní Americe. Díky své neotřelé interpretaci a uchvacující energii, kterou vkládala do zpěvu, od první chvíle přesvědčila posluchače svou technickou vybaveností a výrazovou pestrostí. Společně se souborem Vespres D‘Arnadí naplnila ostravský Husův sbor lehkostí a hravostí a Svatováclavskému hudebnímu festivalu vdechla španělskou jiskru.

 

ŠPANĚLSKÁ BAROKNÍ HODINKA
Sobota 15. 9. 2018 od 15:00 hodin, Bílovec – Kostel sv. Mikuláše

Vespres d´Arnadí
Dani Espasa (umělecký vedoucí, varhanní pozitiv)
Marta Infante (mezzosoprán)

Program

Georg Friedrich Händel (1685–1759): Varhanní koncert g moll op. 4, HWV 291
Johann Sebastian Bach (1685–1750): Kantáta „Vergnügte Ruh, beliebte Seelenlust“, BWV 170
Alessandro Marcello (1673–1747): Koncert d moll pro hoboj a orchestr, S.Z799
Antonio Vivaldi (1678–1741): Nisi Dominus g moll, RV 608

 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]