Janáčkovu soutěž v Brně vyhráli Mucha Quartet a Amalia Hall

Odměnu 100.000 korun získalo jako výhru v Mezinárodní soutěži Leoše Janáčka v Brně smyčcové kvarteto Mucha Quartet ze Slovenska. Stejnou finanční cenu si odnesla za prvenství v kategorii houslistů Amalia Hall z Nového Zélandu. Oznámil to dnes mluvčí Janáčkovy akademie múzických umění v Brně Luboš Mareček.Mucha QuartetTříkolové klání houslistů a smyčcových kvartet začalo v koncertním sále Hudební fakulty Janáčkovy akademie múzických umění, v Divadle na Orlí a v Besedním domě; začalo v neděli a skončilo v pátek. Cenu za nejlepší interpretaci skladby Leoše Janáčka získal právě Mucha Quartet, druhé bylo Doležalovo kvarteto a třetí Sedláčkovo kvarteto, obě z Česka, uvedl Luboš Mareček.

Novozélanďanka Amalia Hall dominovala mezi houslisty s nejlepší interpretací skladby Antonína Dvořáka.Amalia Hall„Druhá skončila Amelia Maszonska z Polska a třetí David Mirzoev z České republiky,“ doplnil L. Mareček.

Fakulta pořádá soutěž s Nadací Leoše Janáčka. Vedle soutěže při festivalu Pražské jaro je to druhá nejvýznamnější akce světové úrovně v tuzemsku,“ uvedl prezident soutěže a děkan fakulty Jindřich Petráš. V soutěži se v pětiletém cyklu střídá deset hráčských oborů. Příští rok se v Brně utkají hráči na lesní roh a tubu.

„Chceme, aby soutěž byla co nejvíce mezinárodní. Zájem ze zahraničí skutečně sílí,“ řekl Petráš. Před osmi lety soutěžilo v oboru houslí 12 zájemců, letos to bylo 61 ze 24 zemí celého světa. V soutěži kvartet se utkalo sedm těles ze Spojených států, Jižní Koreje, Belgie, Slovenska, Norska a Česka.

Foto JAMU Brno

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na