Janáčkovu soutěž v Brně vyhráli Mucha Quartet a Amalia Hall

Odměnu 100.000 korun získalo jako výhru v Mezinárodní soutěži Leoše Janáčka v Brně smyčcové kvarteto Mucha Quartet ze Slovenska. Stejnou finanční cenu si odnesla za prvenství v kategorii houslistů Amalia Hall z Nového Zélandu. Oznámil to dnes mluvčí Janáčkovy akademie múzických umění v Brně Luboš Mareček.Mucha QuartetTříkolové klání houslistů a smyčcových kvartet začalo v koncertním sále Hudební fakulty Janáčkovy akademie múzických umění, v Divadle na Orlí a v Besedním domě; začalo v neděli a skončilo v pátek. Cenu za nejlepší interpretaci skladby Leoše Janáčka získal právě Mucha Quartet, druhé bylo Doležalovo kvarteto a třetí Sedláčkovo kvarteto, obě z Česka, uvedl Luboš Mareček.

Novozélanďanka Amalia Hall dominovala mezi houslisty s nejlepší interpretací skladby Antonína Dvořáka.Amalia Hall„Druhá skončila Amelia Maszonska z Polska a třetí David Mirzoev z České republiky,“ doplnil L. Mareček.

Fakulta pořádá soutěž s Nadací Leoše Janáčka. Vedle soutěže při festivalu Pražské jaro je to druhá nejvýznamnější akce světové úrovně v tuzemsku,“ uvedl prezident soutěže a děkan fakulty Jindřich Petráš. V soutěži se v pětiletém cyklu střídá deset hráčských oborů. Příští rok se v Brně utkají hráči na lesní roh a tubu.

„Chceme, aby soutěž byla co nejvíce mezinárodní. Zájem ze zahraničí skutečně sílí,“ řekl Petráš. Před osmi lety soutěžilo v oboru houslí 12 zájemců, letos to bylo 61 ze 24 zemí celého světa. V soutěži kvartet se utkalo sedm těles ze Spojených států, Jižní Koreje, Belgie, Slovenska, Norska a Česka.

Foto JAMU Brno

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat