Janáčkův Brouček po 15 letech znovu v Národním. Podívejte se na video

Už zítra večer pražské Národní divadlo uvede další operní novinku této sezony: Janáčkovy Výlety páně Broučkovy, a to v hudebním nastudování Jaroslava Kyzlinka, hudebního ředitele Opery Národního divadla, a v režii slovenské divadelnice Slávy Daubnerové.
Leoš Janáček: Výlety páně Broučkovy – Jaroslav Březina (Brouček) – vizuál – ND 2018 (zdroj ND)

Výlety páně Broučkovy jsou jedinou Janáčkovou operou, která měla světovou premiéru v Praze. Výlet pana Broučka do Měsíce Janáček dokončil v roce 1917 po devíti letech a vzápětí k němu připojil kontrastně pojatý Výlet pana Broučka do XV. století. Prvního nastudování se Výlety dočkaly 23. dubna 1920, pod taktovkou Otakara Ostrčila a v režii Gustava Schmoranze.

Leoš Janáček: Výlety páně Broučkovy – návrh scény Karla Štapfera – cesta z Vikárky – ND 1920 (zdroj archiv ND)

Poté se Národní divadlo k této opeře vrátilo ještě pětkrát, naposledy v roce 2003 v hudebním nastudování Charlese Mackerrase a v režii Jiřího Nekvasila, v titulní roli s Janem Vacíkem v alternaci s Janem Markvartem.

Leoš Janáček: Výlety páně Broučkovy – ND 2003 (zdroj archiv ND / foto František Ortmann)

Zatím jediným Matějem Broučkem nové pražské inscenace je Jaroslav Březina. V dalších rolích alternují mimo jiné Aleš Briscein a Martin Šrejma (Mazal, Blankytný, Petřík), Vladimír Chmelo a František Zahradníček (Sakristán u sv. Víta, Lunobor, Domšík od Zvonu), Marie Fajtová a Alžběta Poláčková (Málinka, Etherea, Kunka) a Miloš Horák a Jiří Sulženko (Würfl, Čaroskvoucí, Konšel). Autorem návrhu scény je Pavel Borák, kostýmů Simona Vachálková. Tady je videoreportáž z přípravy inscenace, kterou pro Operu Plus natočila dokumentaristka Blažena Hončarivová:

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat