Janáčkův Brouček po 15 letech znovu v Národním. Podívejte se na video

Už zítra večer pražské Národní divadlo uvede další operní novinku této sezony: Janáčkovy Výlety páně Broučkovy, a to v hudebním nastudování Jaroslava Kyzlinka, hudebního ředitele Opery Národního divadla, a v režii slovenské divadelnice Slávy Daubnerové.
Leoš Janáček: Výlety páně Broučkovy – Jaroslav Březina (Brouček) – vizuál – ND 2018 (zdroj ND)

Výlety páně Broučkovy jsou jedinou Janáčkovou operou, která měla světovou premiéru v Praze. Výlet pana Broučka do Měsíce Janáček dokončil v roce 1917 po devíti letech a vzápětí k němu připojil kontrastně pojatý Výlet pana Broučka do XV. století. Prvního nastudování se Výlety dočkaly 23. dubna 1920, pod taktovkou Otakara Ostrčila a v režii Gustava Schmoranze.

Reklama
Leoš Janáček: Výlety páně Broučkovy – návrh scény Karla Štapfera – cesta z Vikárky – ND 1920 (zdroj archiv ND)

Poté se Národní divadlo k této opeře vrátilo ještě pětkrát, naposledy v roce 2003 v hudebním nastudování Charlese Mackerrase a v režii Jiřího Nekvasila, v titulní roli s Janem Vacíkem v alternaci s Janem Markvartem.

Leoš Janáček: Výlety páně Broučkovy – ND 2003 (zdroj archiv ND / foto František Ortmann)

Zatím jediným Matějem Broučkem nové pražské inscenace je Jaroslav Březina. V dalších rolích alternují mimo jiné Aleš Briscein a Martin Šrejma (Mazal, Blankytný, Petřík), Vladimír Chmelo a František Zahradníček (Sakristán u sv. Víta, Lunobor, Domšík od Zvonu), Marie Fajtová a Alžběta Poláčková (Málinka, Etherea, Kunka) a Miloš Horák a Jiří Sulženko (Würfl, Čaroskvoucí, Konšel). Autorem návrhu scény je Pavel Borák, kostýmů Simona Vachálková. Tady je videoreportáž z přípravy inscenace, kterou pro Operu Plus natočila dokumentaristka Blažena Hončarivová:

Reklama

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na