Jarní řada souboru Collegium Marianum právě začíná!

Celý svět je divadlo! Tato myšlenka se nese lidskými dějinami od nepaměti. Lidské vzestupy a pády opakovaně vybízí k otázce, zda nejsme jen aktéry v nějaké hře. Nikoliv však pouhými loutkami: vždyť kolikrát v životně sami ze své iniciativy „něco hrajeme“ nebo „si na něco hrajeme“! Podtitul jarní řady barokních podvečerů, který pořádá soubor staré hudby Collegium Marianum zní Theatrum mundi & Theatrum sacrum a cyklus je uvozen citátem Williama Shakespeara: „Celý svět je jeviště a všichni lidé jenom herci. Mají své příchody a odchody, za život každý hraje mnoho rolí.“ Ozvěnu tohoto citátu nacházíme třeba v závěru Verdiho Falstaffa („Celý svět je komedie“) a stejnou myšlenku ve dvacátém století potvrdilai věda: kniha sociologa Erwinga Goffmanna Všichni hrajeme divadlo se již stala klasikou.


Jak je u Collegia zvykem, začátek sezóny je velkolepý. Odehraje se již tuto neděli, 6. března, v Míčovně Pražského hradu. Hudba Marc – Antoina Charpentiera a Jean – Baptisty Lullyho bude prokládána hereckými výstupy z Moliérových komedií v podání Bastiena Ossarta a Clotildy Daniault v dobových kostýmech. Kromě barokní hudby se tedy dá očekávat okouzlení barokní deklamací a gestikou. Večer bude unikátní i v tom, že představí nedávno objevenou Charpentierovu hudbu ke hře Raymonda Posssiona, jejíž titul si pořadatelé zvolili pro název programu v Míčovně: „ Les fous divertissants aneb Veselý blázinec“.


12. dubna si v barokním knihovním sále kláštera servitů u bývalého kostela svatého Jakuba budeme moci vyslechnout duchovní díla Giovanni Benedetta Plattiho a Jana Dismase Zelenky v podání Tomáše Krále. Pravidelní čtenáři a čtenářky si jistě povšimli chvály, kterou na tohoto mladého barytonistu pěji, doporučuji přijít se přesvědčit na vlastní uši. Doprovodí ho čtveřice dalších hlasů zapálených pro starou hudbu. Program s názvem Al santo sepolcro doplní Concerto e moll J. F. Fasche v podání Collegia Marianum s Janou Semerádovou v tradiční dvojroli umělecké vedoucí a hráčky na flauto traverso.


Posledně jmenovaní pak jarní řadu uzavřou 9. května (opět v knihovním sále) hned několika novodobými premiérami skladeb Johanna Friedricha Fasche. Na programu dále stojí Telemannova Burlesque de Quichotte a koncert Františka Jiránka, jenž se stal příjemným překvapením loňského ročníku Letních slavností staré hudby.
Podrobné informace o účinkujících, programu a vstupenkách naleznete na níže uvedené adrese.

www.collegiummarianum.cz

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat