Je libo nějakou delikatesu?

Těm z vás, kteří ve světě opery rádi objevujete dosud nepoznané, jistě nemusím label Opera Rara dlouze představovat. A těm, kteří ho ještě neznají a mají občas chuť na nějakou tu zvukovou nebo obrazovou operní lahůdku, ho mohu jen doporučit.

Britské hudební vydavatelství Opera Rara nevzniklo primárně za účelem zisku z vydávaných hudebních nosičů. Naopak, je to nezisková organizace, jejímž posláním je všechny vydělané peníze investovat zpět do realizace nových, dosud nezaznamenaných nebo opomíjených operních nahrávek. A že to není lehká práce, je nasnadě. Vydavatelství nevydává trháky v podobě alb mediálních operních hvězd typu Netrebko, Garanča, Terfel… Nevycházejí u něho “Tosky”, “Traviaty” ani “Aidy”, které jsou evergreenem všech ostatních hudebních vydavatelství v oblasti vážné hudby. Zaměřuje se naopak na neznámá díla skladatelů, která jsou málo hraná a ve většině případů nebyla ještě nikdy na zvukový nosič zaznamenána.

Je to obdivuhodné, když si představíte, že taková díla si opatří pravděpodobně jen malá část milovníků opery, respektive jen skuteční znalci a fajnšmekři. Z toho také plyne, že zisk z jejich prodeje nebude v řádu milionů liber. Přesto z tohoto zisku hudební vydavatelství dokáže financovat svoji vlastní činnost, dokáže zaangažovat a zaplatit umělce, kteří nové neznámé opery nastudují, dokáže profinancovat studiové nahrávky (tedy něco, co mnohá renomovaná vydavatelství již léta nedělají). Točí se live, protože studiová nahrávka je až stonásobně dražší, než záznam koncertu nebo opery v reálném prostředí.
Není to úctyhodné? Obdivuhodné je také to, že toto vydavatelství přibližně čtyřikrát ročně pořádá koncerty, na kterých jsou živě představena neznámá díla autorů jako byli Donizetti, Rossini, Mercadante, Ricci… Árie a úryvky z děl, které nikdo z nás neměl a asi ani nebude mít šanci slyšet na jevišti. Díla zapomenutá, ale přesto v drtivé většině případů neuvěřitelně nádherná a poučná, protože jejich reálným nastudováním a poslechem teprve dokážeme získat obraz o vývoji opery jako žánru. To platí zvlášť o bel cantu.
Každý rok vydavatelství Opera Rara přichází s minimálně dvěma raritními CD s kompletní operní nahrávkou nebo výběrem z opery, realizovanými jako vůbec první zvukový záznam daného díla od doby svého vzniku. Uchovává tak pro budoucí generace nastudování hudebních děl, která by jinak byla nejspíš takřka ztracena. Pečovat o hudební odkaz nejen tím, že uchovávám to, co již bylo vytvořeno, ale zaznamenávat hudbu, která nikdy nebyl nahrána – to je něco, co je třeba ocenit.
Dále v kolekci vydavatelství najdete i remastering nahrávek z padesátých let 20. století s nejslavnějšími zpěváky a za vedení nejproslulejších dirigentů naší doby. Rozsah kolekce je poměrně veliký, čítá přes 160 realizovaných a v prodeji dostupných CD kompletů a desítky DVD. Třeba kompletní studiové nahrávky vzácností, jakými jsou Donizettiho Parisina, Rossiniho Elisabetta regina d’Inghilterra, Paciniho Carlo di Borogna, také Mercandanteho , Mayrovy a Giordaniho neznámé opery nebo výběry z nich. K tomu připočtěme nespočet CD s remasteringem starších nahrávek, antologie a žánrově zaměřená profilová CD největších pěvců současnosti či nedávné historie.
Letošní podzimní novinkou je Donizettiho Parisina, kompletní studiová nahrávka na CD, pařížská Rusalka, Pucciniho Edgar nebo Massenetova Thais na DVD. Je prostě z čeho vybírat. Pokud chcete blíž poznat úctyhodnou diskografii tohoto hudebního vydavatelství, stačí zajít na www.opera-rara.com. Z těchto stránek lze i elektronicky objednat. Samozřejmostí je možnost vyžádat si kompletní tištěný katalog a také to, že všechny významní prodejci hudebnin tento label distribuují. Takže pokud objednáváte třeba u www.jpc.de, určitě tam naleznete celý sortiment Opera Rara. Pokud jste zvyklí nakupovat u nás na internetu nebo například v kamenných prodejnách Bontonland, je už výběr tohoto labelu omezený. V případě, že ale projevíte o určitý titul zájem, Bontonland i mnohé české internetové obchody s muzikou, vám ho rádi objednají.
Tak tedy, neváhejte a pusťte se do poslechu zapomenutých operních rarit. Nebudete litovat!

Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na