Jedno z překvapení nových Strun podzimu: Schubert na Barrandově

Nejnovější ročník Strun podzimu vkročí do zcela nových prostor. Festivalová premiéra slavného písňového cyklu Zimní cesta Franze Schuberta se ve scénickém ztvárnění Jiřího Heřmana uskuteční v netradičním objektu takzvaného dřeváku – barrandovského ateliéru číslo 4. Soubor čtyřiadvaceti písní, určených původně pro tenor a klavír, bude mít i netypické obsazení: tři mužské hlasy – barytonisty Jiřího Hájka, Jiřího Brücklera a Matěje Chadimu – doplní sopranistka Kateřina Kněžíková, o klavírní doprovod se postará Ivo Kahánek.

Jiří Heřman nespolupracuje se Strunami podzimu poprvé; před osmi lety festival s velkým úspěchem uvedl v Českém muzeu hudby jeho zpracování Brittenovy opery Řeka Sumida. Na Schubertově Zimní cestě se budou podílet také scénograf Pavel Svoboda, o světla se postará Daniel Tesař, o kostýmy Lenka Polášková, dramaturgicky spolupracuje Ondřej Hučín. Projekt vzniká v koprodukci s pražským Národním divadlem, po dvou představeních v rámci Strun podzimu jsou případné další termíny repríz v jednání. V dalším, dnes zveřejněném programu Strun podzimu jsou opět zastoupeny klasika, jazz i word music, to vše již tradičně rozděleno do tří programových řad: Inspirace, Osobnosti a Crossover. Letošní zahajovací koncert přitom festivalový management svěřil kanadské pěvkyni a současně dirigentce Barbaře Hanniganové, která ve Státní opeře společně s Pražskou komorní filharmonií provede árie z oper Rossiniho, Mozarta či Ligetiho.

Dalším koncertem z řady Inspirace bude ve Stavovském divadle společný večer slavného kanadského písničkáře Rufuse Wainwrighta a s české operní legendy, ale též herečky Soni Červené. Na programu je mimo jiné Berlioz či Wainwrightovo zhudebnění Shakespearových Sonetů, poprvé uvedených v Berlíně Robertem Willsonem.

Mezi osobnosti nových Strun podzimu bude patřit i britský houslista Daniel Hope, který v projektu Vivaldi Recomposed upravil Vivaldiho Čtvero ročních dob. V Rudolfinu jej doprovodí na klasické i historické nástroje německý orchestr L‘Arte Del Mondo.

V Pražské křižovatce se zase objeví uznávaný zahraje mistr staré hudby Jordi Savall, aby s triem spoluhráčů uvedl projekt Orient-Occident, ve kterém znějí nástroje a hudba tří kulturních tradic: křesťanské, židovské a muslimské.

Řadu Crossover uvede v Českém muzeu hudby Albánský iso-polyfonický sbor a zpěvák Hysni (Niko) Zela, aby představili písňovou tradici svého regionu. Mezinárodní jazzové trio Leszek Możdżer, Lars Danielsson a Zohar Fresco vystoupí v Divadle Hybernia, v Pražské křižovatce se v sólovém recitálu objeví též mistr současné bossa novy Vinicius Cantuária.

Závěrečný koncert osmnáctého ročníku Strun podzimu bude ve Velkém sále Lucerny patřit jazzu: se svým kvartetem a také Pražskou komorní filharmonií tu vystoupí fenomenální jazzový saxofonista Wayne Shorter, po dlouhá desetiletí jeden z velikánů svého oboru, který v Praze oslaví své osmdesátiny.

Rozpočet letošního Strun podzimu se pohybuje okolo 14 miliónů korun. Předprodej na všech devět koncertů, naplánovaných mezi 23. zářím a 6. listopadem, byl zahájen právě dnes.
 

Struny podzimu 2013

23. září – Státní opera
BARBARA HANNIGAN & PRAŽSKÁ KOMORNÍ FILHARMONIE

29. září – Rudolfinum
DANIEL HOPE & orchestr L’ARTE DEL MONDO

8. října – Divadlo Hybernia
MOŻDŻER – DANIELSSON – FRESCO

10. října – Pražská křižovatka
JORDI SAVALL

15. října – České muzeum hudby
ALBÁNSKÝ ISO-POLYFONICKÝ SBOR & HYSNI ZELA

21. října – Stavovské divadlo
RUFUS WAINWRIGHT

23. a 24. října – Barrandov Studio – ateliér č. 4
ZIMNÍ CESTA – režie Jiří Heřman

30. října – Pražská křižovatka
VINICIUS CANTUÁRIA

6. listopadu – Lucerna
WAYNE SHORTER

www.strunypodzimu.cz

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat