Jevgenij Kissin uvede v premiéře svou skladbu kritizující ruskou agresi na Ukrajině

Český spolek pro komorní hudbu uspořádá mimořádný koncert, na němž ruský klavírista Jevgenij Kissin, který od roku 2017 žije v Praze, spolu s koncertními mistry České filharmonie, houslistou Janem Fišerem a violoncellistou Václavem Petrem, představí své Trio pro housle, violoncello a klavír. Tématem skladby je současná válka na Ukrajině. Program doplní Druhý klavírní kvintet Antonína Dvořáka, v němž se k Janu Fišerovi a Václavu Petrovi přidají houslistka Petra Brabcová, violista Jiří Pinkas a klavírista Ivo Kahánek. Koncert se uskuteční v Sukově síni Rudolfina v pondělí 5. prosince 2022 od 19:30 hodin.
Jevgenij Kissin (foto Julia Wesely)
Jevgenij Kissin (foto Julia Wesely)

Jevgenij Kissin patří k největším osobnostem současné klasické hudby. Považujeme si za čest, že se rozhodl uvést svoji novou skladbu ve spolupráci s koncertními mistry České filharmonie. Trio, které odráží jeho postoj k válce na Ukrajině, hovoří i za naše hudebníky,“ říká generální ředitel prvního českého orchestru David Mareček a dodává: „Věřím, že tento mimořádný koncert bude zcela ojedinělým hudebním a emocionálním zážitkem pro všechny zúčastněné.“

Trio pro housle, violoncello a klavír tvoří tři věty. První věta ilustruje ruskou invazi a bombardování, druhá tragédii Ukrajiny a jejího lidu. Jevgenis Kissin v ní cituje ukrajinské lidové písně Ой, выйду ж я на могилу (Oj, přijdu já do hrobu) a Горе ж менi, горе (Běda mi, běda). Třetí věta zrcadlí konečné ukrajinské vítězství, ve které autor skladby a zároveň hlasitý kritik ruské invaze na Ukrajinu pevně věří.

„Třetí téma Finale je rozděleno na dvě části – první je napsána v ukrajinském a druhá v židovském stylu,“ vysvětluje Jevgenij Kissin. „Ten pro mne symbolizuje tři věci: ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj je Žid. V ukrajinské armádě bojují izraelští dobrovolníci. Já jsem Žid, který se narodil a vyrostl v Rusku, a protože můj národ byl největší obětí ruské xenofobie, vždy jsem cítil silnou solidaritu se všemi ostatními oběťmi. Nyní jsou Ukrajinci hlavními oběťmi ruské xenofobie a imperialismu, takže se domnívám, že my Židé bychom měli být jejich hlavními spojenci.“

Jevgenij Kissin (*1971) patří k z nejnadanějším klasickým klavíristům své generace. Je žádaný po celém světě. Vystupoval s mnoha velkými světovými dirigenty, včetně Claudia Abbada, Vladimira Ashkenazyho, Daniela Barenboima, Jamese Levina, Lorina Maazela nebo Seijiho Ozawy, stejně jako se všemi významnými světovými orchestry.

Narodil se v ruské židovské rodině v Moskvě a hrát a improvizovat na klavír začal ve věku dvou let. Jako šestiletý začal studovat v moskevské hudební škole pro nadané děti. V deseti letech vystoupil poprvé s orchestrem a o rok později na samostatném recitálu. Jako dvanáctiletý si získal mezinárodní věhlas, když jeho vystoupení s Moskevskou státní filharmonií vyšlo na LP. Ohromný úspěch této nahrávky vedl k natočení dalších pěti Kissinových živých vystoupení v průběhu příštích dvou let. V roce 1985 vystoupil Jevgenij Kissin poprvé v zahraničí a v dalších letech následovalo mnoho turné a vystoupení po celém světě. V roce 1988 hrál pod taktovkou Herberta von Karajana na novoročním koncertě Berlínských filharmoniků, který mezinárodně vysílala televize.

Jevgenij Kissin, který má vedle ruského také britské a izraelské občanství, získal během dosavadní kariéry mnoho hudebních ocenění. V roce 1991 byl například speciálním hostem slavnostního udílení cen Grammy, které se přenášelo do celého světa. O tři roky později obdržel titul Nejmladší instrumentalista roku časopisu Musical America. Získal čestný doktorát hudby na Manhattan School of Music, Šostakovičovu cenu, jedno z nejvyšších ruských hudebních vyznamenání, čestné členství v Royal Academy of Music v Londýně a naposledy čestný doktorát filozofie na univerzitě v Hong Kongu.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


5 1 vote
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments