JFO se vrátila z úspěšného turné po Japonsku, zažila i zemětřesení
Devět koncertů ve čtyřech japonských městech, osmdesát hudebníků Janáčkovy filharmonie, čeští i zahraniční sólisté a dirigent Leoš Svárovský, který svou taktovku a dirigentský pultík v rámci dvou koncertů sdílel s japonskou vycházející hvězdou Nodoko Okisawa či zkušeným japonským dirigentem Junichi Hirogamim. Na programu turné byly velké symfonické skladby i komorní hudební představení. „Naši filharmonici odehráli výběr z evropského hudebního repertoáru, a to nejen pod vedením našeho dirigenta. Skládám jim všem nesmírnou poklonu. Přes logisticky a časově náročné cestování, adaptaci na jiné koncertní prostředí a spolupráci s místními dirigenty, sólisty i sborem byl jejich výkon naprosto profesionální a jsem si jist, že jsme v Japonsku zanechali neodmyslitelnou hudební stopu,“ říká ředitel JFO Jan Žemla s tím, že jen koncerty JFO navštívilo v Japonsku přes dvanáct tisíc posluchačů.
Japonské turné zahájila Janáčkova filharmonie Ostrava v Musashino Civic Cultural Hall, odkud se následně přesunula na Gargan Music Festival v Kanazawě. Tématem festivalu byla letos hudba střední Evropy, a tak zazněly nejznámější skladby Antonína Dvořáka, Bedřicha Smetany, Josefa Suka, Leoše Janáčka, ale i Zoltána Kodályho či Ference Liszta. „Festival se konal v tzv. Zlatém týdnu, kdy má celá země svátek. Koncerty tak mohly probíhat během celého dne a vzhledem k tomu, že vedle klasické hudby zaznívala také ta tradiční japonská, byly sály vždy téměř vyprodané a složení publika velmi pestré,“ upřesňuje Žemla. Hned během prvního koncertu se JFO spojila s japonskou klavírní sólistkou Kaoruko Igarashi. „Naši hudebníci byli plní energie a ve skvělé náladě, kterou umocnila také vynikající akustika koncertního sálu,“ říká Jan Žemla. Druhý koncert přinesločekávané propojení s desítkou japonských dechařů a zazněla Janáčkova Sinfonietta. „Pánové a dámy odvedli excelentní výkon, dirigent Leoš Svárovský dodal skladbě potřebný moravský esprit a díky emocionálnímu vyznění celého provedení následoval v sále bouřlivý potlesk,“ dodává Žemla. V rámci festivalu se místnímu publiku představil v komorním složení také soubor Camerata Janáček, jenž mezi dvěma symfonickými koncerty uvedl ještě několik dalších českých skladeb, s nimiž rovněž sklidil velký úspěch.
Naprosto neobvyklým zážitkem však bylo pro hudebníky Janáčkovy filharmonie Ostrava koncertní provedení opery Prodaná nevěsta Bedřicha Smetany ve spolupráci s japonskými sólisty a sborem. „Na pódiu se sešla doslova směsice osobností a stylů. České barvy reprezentovali vyrovnanými výkony Tereza Mátlová v roli Mařenky a Tomáš Černý v roli Jeníka. Ty však doplnili japonští pěvci a s typickým japonským přehráváním a využitím výrazných mimických prvků posunuli roli Vaška (Noriuki Sawabu) a Kecala (Masashi Moriho) pro oko evropského diváka až do bizarních sfér,“ říká s úsměvem Jan Žemla a dodává,že tento hudební zážitek, provedený v originále, tedy v českém jazyce, korunoval precizně připravený místní pěvecký sbor a dětský balet.
Poslední z koncertů v rámci Gargan Music Festivalu v Kanazawě přinesl kromě nabitého hudebního programu také nepříjemnou zkušenost s, v Japonsku bohužel ne neobvyklým, zemětřesením. Během provedení Dvořákovy Symfonie č. 8 se v sále rozezněla siréna a hlášení v japonském jazyce. „Jelikož siréna neutichala, orchestr přestal hrát. V tu chvíli se v sále zavlnila sedadla a rozhoupala světla na stropě. Během okamžiku přiběhli do sálu uvaděči a všechny uklidňovali,“ vysvětluje ředitel JFO Jan Žemla.Neobvyklá situace se tak dotkla nejen posluchačů v sále, ale také samotných hudebníků na pódiu. „Měla jsem pocit úzkosti, slyšeli jsme alarm a pak se s námi vše zhouplo jako na moři, přestali jsme hrát, ale pořadatelé nás okamžitě uklidňovali, že můžeme pokračovat a další nebezpečí nehrozí,“ popisuje zážitek se zemětřesením zástupkyně koncertního mistra violoncell Judita Šprochová. Následně se zástupci JFO dozvěděli, že bylo epicentrum zemětřesení vzdáleno jen sto kilometrů od koncertního sálu a mělo sílu 6,3 stupňů Richterovy škály.
Japonsko dnes představuje jeden z nejatraktivnějších trhů vážné hudby na světě. Evropská klasická hudba je zde nesmírně oblíbená a skladby českých autorů, především Bedřicha Smetany a Antonína Dvořáka, patří do stálého repertoáru mnoha japonských hudebních těles. Ceněné jsou však zvláště v interpretaci českých symfonických orchestrů. Orchestr JFO zakončil japonské turné koncertem v Chigasaki Shimin Bunka Kaikan. „Znovu musím vyzdvihnout výkon dirigenta Leoše Svárovského, který v rámci adaptace na různé koncertní sály vždy naprosto precizně přizpůsobil zvuk orchestru konkrétním akustickým podmínkám, v nichž se koncert odehrával,“ oceňuje ředitel Janáčkovy filharmonie Ostrava Jan Žemla.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]