Jiří Kout uvolnil místo šéfdirigenta FOKu, hledá se jeho nástupce
První krok k vyřešení nepříznivé situace, vzniklé dlouhodobou nepřítomností zdravotně indisponovaného šéfdirigenta Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK Jiřího Kouta, učinil nový ředitel orchestru Daniel Sobotka. Jak dnes oznámil, Jiří Kout přijal na konci dubna nový post čestného šéfdirigenta FOKu. „Je to akt nejvyšší lásky k orchestru,“ vzkázal pětasedmdesátiletý dirigent ke své nové roli. Ve funkci šéfdirigenta Pražských symfoniků Jiří Kout působil od sezony 2006/2007. Před více než třemi lety se podrobil závažné operaci (náš tehdejší exkluzivní rozhovor s ním najdete zde), posléze se přidaly zdravotní problémy další, které sám Kout před rokem při opětovném rušení svých koncertů komentoval slovy: „Mé problémy se týkají vnitřního ucha, na které mnoho muzikantů trpí, a s tím se prostě nedá dirigovat. Je mi to hrozně líto.“Jak nový ředitel FOKu dnes dále informoval, v souvislosti s tímto krokem začal před dvěma týdny hledat šéfdirigenta nového, kterého by rád představil pokud možno do konce sezony. Hlavním dirigentem FOKu v nadcházející devětasedmdesáté sezoně je Číňan Muhai Tang, hlavním hostujícím dirigentem je Holanďan Jac van Steen.
Sobotka dnes oznámil ještě jednu zásadní personální novinku: jako dramaturga FOKu jmenoval dosavadního archiváře Martina Rudovského, který už za ředitelského bezvládí počátkem tohoto roku byl hlavním programovým architektem sezony 2013/2014.Hlavním tématem příští sezony, jejíž podobu dnes management FOKu představil, je nová abonentní řada Praha v hudbě, jejímž prostřednictvím se Pražští symfonici hlásí ke svému metropolitnímu původu. Zahajovací koncert pod vedením Zdeňka Mácala nabídne díla Dvořáka, Husy a Čajkovského. Posluchači v nové sezoně poznají Prahu mimo jiné prostřednictvím Mozartovy symfonie a dvou koncertních árií věnovaných pražské zpěvačce Josefíně Duškové, uslyší díla Webera, Mahlera a předních českých autorů 20. století ovlivněná metropolí. Josef Suk vylíčil město ve své symfonické básni Praga, Karel Husa se v Hudbě pro Prahu 1968 obrací k politickému dramatu. Mimo pražskou řadu bude zařazena ještě další jubilující skladba – Sinfonietta Alexandra Zemlinského, která zazněla poprvé také v Praze před osmdesáti lety.
Vedle řady Praha v hudbě nabídne nové sezona orchestru dva abonentní cykly jubilantů Josefa Suka a Petra Iljiče Čajkovského. Cyklus Suk připomene 140. výročí skladatelova narození, cyklus Čajkovskij pak sto dvacet let od úmrtí. Významným tématem nové sezony jsou premiéry skladeb i interpretů. Například závěrečný koncert v červnu příštího roku přinese mimo jiné premiéru skladby Druhopisy současného českého skladatele Kryštofa Mařatky. Speciálně pro koncert k výročí Giuseppe Verdiho vznikla symfonická báseň z předeher Verdiho oper nazvaná OuVerditura – podnět přišel od dirigenta koncertu Muhaie Tanga a sestavil ji skladatel Jan Rybář.
V Rudolfinu se v režii FOKu odehraje osm klavírních recitálů pod hlavičkou Světová klavírní tvorba, které přivedou do Prahy uznávané zahraniční sólisty – z Německa Gerharda Oppitze, z Polska Wojciecha Świtału, z Nizozemí Ronalda Brautigama, z Francie Eugena Indjice a z Itálie Carla Granteho, připraven je i recitál našeho Ivo Kahánka a koncert klavírního dua otce a syna, Ivana a Lukáše Klánských.
V kostele sv. Šimony a Judy se uskuteční tři abonentní cykly Komorní hudba, Stará hudba a Populární cyklus. FOK přiveze do Prahy několik nových interpretů. V metropoli například poprvé vystoupí sopranistka Ailish Tynanová, tenorista Sebastian Kohlhepp, basista Torben Jürgens, dirigenti Gabriel Feltz nebo Fabrice Bollon. Rezidenčním umělcem FOK se v příští sezoně stane houslista Ivan Ženatý.
Předprodej pro abonenty FOK zahájí příští pondělí, jednotlivé vstupenky na novou sezonu pak budou k mání od začátku června.
www.fok.cz
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]