Jiří Nekvasil: NDM přežije konkurenci televize i filmu

Národní divadlo moravskoslezské (NDM) oslaví 12. srpna 2019 sto let své existence. Jeho ředitel Jiří Nekvasil věří, že tato tradiční kulturní instituce má své místo i v 21. století, ve světě moderních technologií a sociálních sítí. Divadlo podle něj odolá konkurenci televize, rozhlasu i kina. Je totiž o setkávání a společném prožití příběhu. "To žádné jiné médium neumí zprostředkovat," řekl Nekvasil.
Jiří Nekvasil (zdroj NDM / foto Tamara Černá SofiG)

Divadlo je ve 20. a ve 21. století vystaveno tlakům nových médií a vždy se vedou diskuse, zda tuto konkurenci přežije. Film, rozhlas, televize a ani dnes internet nebo komunikace přes facebook, twitter, youtube nedokázaly divadlo porazit. Divadlo je o setkávání, o společném prožívání, o zážitku, o příběhu, který se děje teď a tady,“ řekl Nekvasil. A podle něj to platí dnes i pro NDM, které nabízí širokému spektru diváků různé žánry divadla – operu, činohru, balet, operetu a posledních deset let i muzikál.

Historie NDM se začala psát 12. srpna 1919. První představení se odehrálo v tehdejším Městském divadle, dnes Divadlo Antonína Dvořáka. Za sto let své existence nabídlo NDM divákům 679 operních premiér, činoherních bylo 1305, baletních 182 a soubor operety/muzikálu NDM nastudoval 580 děl.

České divadlo se v Ostravě hrálo už od roku 1894 v Národním domě, dnes komplex Divadla Jiřího Myrona, které je součástí NDM. Prostory ale příliš nevyhovovaly. Národní dům sloužil i jiným kulturním a společenským účelům. První hra uvedená v NDM byla Prodaná nevěsta. Divadelníci převzali budovu německého Městského divadla. „První představení Prodané nevěsty dirigoval Emanuel Bastl, režíroval Karel Kügler, ten zároveň zpíval Jeníka,“ uvedla mluvčí dovadla Šárka Swiderová. Mařenku ztvárnila Linda Šmídová, Kecala Rudolf Lanhaus.

Na Prodanou nevěstu Bedřicha Smetany tehdy padla logická volba. Jednalo se o nejhranější českou operu. To platí i pro NDM. Od roku 1919 se diváci v Ostravě dočkali 14 nastudování a celkem viděli 969 repríz, což je vůbec nejvíce představení jednoho díla v historii NDM. Poslední derniéru jsme uvedli letos 2. června. Po 22 letech od premiéry skončila inscenace režiséra Ilji Racka na scéně Alexandra Babraje,“ uvedl Nekvasil. Nové nastudování opery podle něj uvidí diváci v roce 2024, v roce kulatých výročí skladatelova narození i úmrtí.

Nejčastěji nastudovaným činoherním dílem byla Lucerna Aloise Jiráska, kterou NDM nabídlo v osmi podobách. V kategorii opera vede Polská krev Oskara Nedbala, nastudována byla desetkrát. Osmi uvedení se dočkal balet Labutí jezero Petra Iljiče Čajkovského.

Městské divadlo bylo otevřeno 28. září 1907 a do roku 1918 se v něm hrálo výhradně německy. Od srpna 1919 je stálou scénou Národního divadla moravsko-slezského, pouze za druhé světové války byli čeští divadelníci nuceni budovu opustit. NDM má další dvě scény. Divadlo Jiřího Myrona – dnes zde má domovskou scénu především muzikál a opereta. Novou scénou je ve zrekonstruovaném komplexu komorní Divadlo 12, které funguje od září 2018.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat