Jiří Nekvasil označil nové podmínky pro provoz divadel za naprosto nesmyslné

Za naprosto nesmyslné označil nové podmínky pro provoz divadel ředitel ostravského Národního divadla moravskoslezského (NDM) Jiří Nekvasil. Chtěl by, aby divadla mohla hrát při poloviční kapacitě hledišť s případným stanovením maximálního počtu diváků.

Jiří Nekvasil (archiv OP)

Nová opatření navázaná na protiepidemický systém podle dostupných informací počítají s tím, že ve čtvrtém stupni rizika by se mimo jiné i divadla mohla zaplnit z 20 procent kapacity, maximálně však 300 sedícími lidmi s negativním antigenním či PCR testem. Návštěvníci by se museli evidovat, vstupenky by se objednávaly předem a lidé by v divadle měli mít respirátor.

Podle ředitele Národního divadla moravskoslezského Jiřího Nekvasila jsou ale takové podmínky zcela v rozporu s možnostmi a smyslem divadelního provozu. „Minimem je pro nás moci hrát pro 50 procent kapacity hlediště našeho Divadla Antonína Dvořáka, což představuje 250 diváků, u Divadla Jiřího Myrona je to asi 300 diváků. Samozřejmě, že využití poloviční kapacity je podstatně ztrátovější, ale za důležité považujeme, že už za těchto podmínek stojí za to uvést divadlo opět do chodu, důvody jsou provozní i umělecké,“ sdělil Jiří Nekvasil.

Nelíbí se mu ale ani další opatření, kterými by mělo být podmíněno otevření divadel ve čtvrtém stupni protiepidemického systému. „Nesmyslem je taky nutit diváky obstarat si ke vstupence aktuální negativní test, pro nás vybavit každého diváka ochranným prostředkem – respirátorem a vést evidenci návštěvníků pro účely epidemického šetření. Tady si myslíme, že to je v rozporu s ochranou osobních údajů,“ řekl Nekvasil.

Divadlo by chtělo hrát v poloviční kapacitě hledišť, případně doplněné o stanovení maximálního počtu s tím, že by diváci měli mít vlastní roušky a divadlo by po nich nemuselo vyžadovat test.

„I hlavní hygienička na začátku podzimu přiznala, že divadla nejsou rizikovými místy, a to jsme směli hrát pro maximálně 500 diváků, ale chodilo jich i k nám méně. Probírali jsme to i v rámci Asociace profesionálních divadel ČR a shodli jsme se,“ doplnil Nekvasil. Obdobně se už dříve vyjadřoval ředitel Národního divadla Jan Burian, který uvedl, že hrát pro pětinu hlediště a za podmínky povinného testování diváků je za hranicí udržitelnosti.

Index protiepidemického rizika PES dnes klesl o čtyři body na 69 bodů, což odpovídá čtvrtému z pěti stupňů rizika. Opatření proti koronaviru v ČR, která se indexem řídí, ale odpovídají nejpřísnějšímu pátému stupni. Aktualizaci opatření systému PES, která by měla v Česku platit od 1. února, vláda projedná v pondělí.

5 1 vote
Ohodnoťte článek

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments