Jméno Plácida Dominga bude vymazáno z názvu veřejné školy v Madridu

Ve středu 8. července 2020 schválilo plenární zasedání madridského okresu Arganzuela veřejnou iniciativu pro vymazání jména tenoristy Plácida Dominga z názvu místní školy. Návrh byl předložen několik měsíců poté, co byla veřejně oznámena obvinění ze sexuálního obtěžování namířená proti Domingovi. Uvedl to španělský hudební magazín Scherzo.
Plácido Domingo (foto Greg Doherty / Getty Images)

Na platformě Change.org bylo shromážděno 1300 podpisů ve prospěch iniciativy, která usilovala o změnu názvu školy Colegio Público Plácido Domingo v Metropolitní oblasti Madridu. Iniciátoři argumentovali tím, že „název školy by měl sloužit jako příklad a mravní model pro studenty.“

Iniciativa měla být projednána již 11. března 2020, ale poté bylo plenární zasedání pozastaveno kvůli pandemii koronaviru. Teprve minulou středu byla petice hlasováním schválena.

Španělský tenorista Plácido Domingo čelil od srpna roku 2019 řadě obvinění ze sexuálního obtěžování, která proti němu vznesly celkem dvě desítky žen. Domingo z tohoto důvodu ukončil mimo jiné i spolupráci s newyorskou Metropolitní operou a odstoupil též z funkce generálního ředitele opery v kalifornském Los Angeles.

Změna názvu ve světě budí rozporuplné reakce. Motivací kritiky není ani tak Domingova popularita, jako spíše velké množství jiných názvů a pomníků v Madridu, odkazujících zejména na španělskou invazivní koloniální minulost.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat