John Williams každý den. Opravdu!

„To by se na západě stát nemohlo“, říkávali lidé v Česku docela běžně ještě před dvaceti lety a možná to občas říkají i dnes. Moje zkušenost po mnoha letech života v Kanadě ukazuje, že stát se mohou věci nejrůznější. Třeba můžete den co den celých pětadvacet let slyšet každý den skladbu „The Mission“ (Poslání) od amerického skladatele Johna Williamse. Jak je to možné, že se vám neomrzí? No protože ji posloucháte jako znělku hlavních večerních zpráv televizní stanice NBC.

Tato skladba byla poprvé jako znělka zpráv použita v roce 1985 a remasterována v roce 2004, když letitý moderátor zpráv stanice NBC Tom Brokaw (1940) odešel po dvaadvaceti letech do penze a nahradil ho Brian Williams (1959)(se skladatelem Williamsem není nijak spřízněný). Jde přibližně o tříminutovou kompozici, sestávající ze čtyř částí. První je již zmíněná „The Mission“ pro večerní hlavní zprávy, druhá s názvem “Fugue For Changing Times” (Fuga měnící se doby) je určená pro ranní pořad ze světa byznysu, třetí „Scherzo For Today“ (Scherzo pro dlouhodobě populární ranní televizní show „Today“ – Dnes) a čtvrtou “The Pulse of Events” (hudba oznamující urgentní zprávy a také znělka nedělního pořadu „Meet the Press“).


John Towner Williams (1932) je americký hudební skladatel, dirigent a klavírista. Za šedesát let své kariéry zkomponoval filmovou hudbu, kterou zná snad každý: pro filmy „Jaws“ (Čelisti), „Star Wars“ (Hvězdné války), „Superman“, „Indiana Jones“ , „E.T. the Extra-Terrestrial“, „Jurassic Park“, „Schindler’s List“ (Schindlerův seznam). „Home Alone“ (Sám doma) a pro tři filmy ze série „Harry Potter“. Je také autorem hudby pro čtvero olympijských her.

V letech 1980 až 1993 byl John Williams uměleckým šéfem „Boston Pops Orchestra“, což je druhý nejvýznamnější bostonský orchestr. Byl založen už v roce 1885 a specializuje se na lehčí klasickou a populární hudbu. V roce 1984 to vypadalo, že práskne dveřmi a s tímto orchestrem se rozloučí, když několik hráčů zasyčelo při zkoušce nového Williamsova orchestrálního díla. Williams je obvinil z nedostatku profesionality a podal rezignaci s tím, že na takový orchestr nemá čas, a že raději bude skládat hudbu k filmům. Vedení Boston Pops se nakonec podařilo přimět hráče k formální omluvě a John Williams zůstal v čele orchestru ještě dalších devět let. Williams každoročně diriguje také „Los Angeles Philharmonic“ pro slavnou „Holywood Bowl“.


Jako skladatel klasické hudby je John Williams autorem symfonie, několika koncertů a dalších drobnějších kusů. Skoro všechny existují v digitálním záznamu. Sám autor obvykle orchestr řídí, mezi interprety jeho děl patří například slavný violoncellista Yo-Yo Ma (1955). Ačkoliv je John Williams skladatelem soudobým, jeho styl připomíná neoromantismus a inspiraci velkými orchestry 19. století a také Wagnerovou hudbou, včetně častého využívání konceptu leitmotivu. Po studiu na newyorské škole Julliard se Williams vrátil do Los Angeles a začal spolupráci s filmovými studii. V roce 1971 získal prvního Oskara za hudbu k filmu „Fiddler on the Roof“ (Šumař na střeše). Plodná spolupráce s režisérem Stevenem Spielbergem (1946) začala filmem „Jaws“ (Čelisti) z roku 1975 a pokračuje dodnes.

John Williams doposud získal pět Oskarů, čtyři Zlaté Glóby, sedm BAFTA Awards (britská obdoba Oskara) a 21 Grammy Awards. Má řadu dalších ocenění, například v roce 2000 byl uveden do síně slávy Hollywoodu a v roce 2004 byl vyznamenán řádem amerických prezidentů Kennedy Center Honors.

Následující ukázka je z filmu „Star Wars“ (Hvězdné války) z roku 1977, pro který John Williams zkomponoval symfonickou hudbu ve velkém stylu zlatého věku Hollywoodu. Hudba nese známky inspirace díly skladatelů Ericha Wolfganga Korngolda (1897-1957) a Maxe Steinera (1888-1971). Hlavní motiv této filmové hudby („Luke’s Theme“) dnes pozná skoro každý filmový fanoušek.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat