Jubilejní 75. ročník Festivalu v Bregenci zahájí premiéra opery Nero s Pražským filharmonickým sborem

V roce 2019 oslavil Pražský filharmonický sbor své 10. výročí hostování na festivalu v rakouském Bregenci a po roční odmlce se nyní vrací na tento výjimečný festival, který letos přichystal jubilejní program s více než 80 různými představeními a koncerty.

Bregenzer Festspiele - Scéna pro operu Rigoletto (zdroj Pražský filharmonický sbor)
Bregenzer Festspiele – Scéna pro operu Rigoletto (zdroj Pražský filharmonický sbor)

Vzhledem k dobrému vývoji pandemie v Rakousku jsou od 1. července povoleny významné kulturní události bez omezení. Návštěvníci festivalu nemají povinnost nosit ochranné obličejové masky, ale musí splnit jednu z pravidel 3-G (očkování, testování, prodělání nemoci).

Ve středu 21. července bude festival zahájen v bregenzském Festspielhausu operou Nero Arriga Boita v režii Oliviera Tambosiho. Sbormistr PFS Lukáš Vasilek se o světoznámémrežisérovi zmínil také ve svých zápiscích z festivalu: „Režisér Olivier Tambosi je velký umělec. Známe se s ním od roku 2016, kdy nás vedl právě tady v Bregenz při nastudování Facciovy opery Hamlet. Vůbec se nezměnil. Energie z něj prýští všemi směry, člověk mu skoro nestačí.“ Arrigo Boito v opeře o jedné z nejznámějšíchosobností historie ukazuje císaře Nerona jako strhanou postavu, vlající mezi oslnivou kreativitou a destruktivním šílenstvím.

Následujícího dne oslaví svoji obnovenou premiéru na jezeře opera G. Verdiho Rigoletto se známou árií „La donna è mobile“, která zazní na 28 letních večerech a opera festival 22. srpna také zakončí. Senzační scénografie je první v historii festivalu, která na Bodamském jezeře zažila tři léta a dvě zimy. Pražský filharmonický sbor bude součástí obou představení, v opeře Nero také v kostýmech na scéně festivalového operního domu.

Pražský filharmonický sbor jako rezidenční soubor operního festivalu Bregenzer Festspiele spoluúčinkoval s Vídeňskými symfoniky mimo jiné v operách Aida, Andrea Chénier, Kouzelná flétna, Turandot, Carmen a také na samostatných koncertech či při provedení světových premiér oper Pasažérka polského skladatele Mieszyslawa Weinberga, Miss Fortune britské skladatelky Judity Weir, Solaris německého skladatele Detleva Glanerta a Kupec benátský polského skladatele André Tchaikowského; tato inscenace získala dokonce prestižní ocenění International Opera Award 2014 v kategorii světová premiéra.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments