Jubilejní Prsten v Bayreuthu v roce 2013 ohrožen

Slavný německý filmový režisér Wim Wenders nakonec nebude přespříští rok inscenovat tetralogii Prsten Nibelungův na wagnerovských hudebních slavnostech v bavorském Bayreuthu. Plánovaná nová produkce Wagnerovy operní ságy dvoustému výročí skladatelova narození se přitom netajila velkými ambicemi: „Výroční“ Ring měl být přinejmenším srovnatelný s tím, který je označovaný jako „Prsten století“, tedy od Patrice Chéreaua z roku 1976. Mnohaměsíční náročná vyjednání mezi režisérem a vedením festivalu však nakonec nedokázala dospět ke shodě a zkrachovala. „Rozdílné představy obou stran neumožnily nakonec dospět k nezbytné shodě, která je pro úspěšnou práci neodmyslitelná,“ uvádí prohlášení, které podepsaly jak obě šéfky festivalu Eva Wagnerová-Pasquierová (65) a Katharina Wagnerová (32), tak společně se scénografem Peterem Pabstem (66) i režisér Wim Wenders (65).


Očekávaná spolupráce byla přitom ještě počátkem roku považována za prakticky jistou. Například letos únoru režisér Wim Wenders prohlásil, že počítá s uzavřením smlouvy během několika týdnů. Jedním z hlavních důvodů, proč k dohodě nakonec nedošlo, byla podle dostupných informací Wendersova snaha natočit svou inscenaci tetralogie také jako 3D film. Vedení festivalu s k příčinám neshody odmítlo vyjádřit.

Inscenace Prstenu v roce 2013 je považována za klíčovou, protože po úmrtí dlouholetého ředitele festivalu Wolfganga Wagnera v březnu 2010 měly mít jeho nástupkyně příležitost prokázat právě především v jubilejním roce svůj vlastní „rukopis“ v uměleckých inovacích jednoho z nejvýznamnějších světových festivalů.. Katharina Wagnerová nedávno Wenderse označila za vzdělaného člověka, jenž se velmi zajímá o divadlo a operu; od angažování člověka z jiné branže si slibovala obohacení Wagnerova díla o neotřelé nápady.


Wim Wenders je autor oceňovaných snímků jako Nebe nad Berlínem nebo Paříž, Texas. Letos do kin vstupuje jeho zatím poslední film Pina. Jde o 3D snímek o německé choreografce Pině Bauschové. Pro mnohonásobně oceněného filmového tvůrce by šlo o první režii opery.

Jak to nakonec s novou, výroční inscenací Wagnerova Prstenu v Bayreuthu, zamýšlenou pro rok 2013 dopadne, není vůbec jisté. „Já to v žádném případě dělat nebudu“, odmítla Katharina Wagner spekulace o tom, že se režie nakonec ujme sama. Času na hledání Wendersova náhradníka je přitom zoufale málo.

Mohlo by vás zajímat