Jubilejní Prsten v Bayreuthu v roce 2013 ohrožen

Slavný německý filmový režisér Wim Wenders nakonec nebude přespříští rok inscenovat tetralogii Prsten Nibelungův na wagnerovských hudebních slavnostech v bavorském Bayreuthu. Plánovaná nová produkce Wagnerovy operní ságy dvoustému výročí skladatelova narození se přitom netajila velkými ambicemi: „Výroční“ Ring měl být přinejmenším srovnatelný s tím, který je označovaný jako „Prsten století“, tedy od Patrice Chéreaua z roku 1976. Mnohaměsíční náročná vyjednání mezi režisérem a vedením festivalu však nakonec nedokázala dospět ke shodě a zkrachovala. „Rozdílné představy obou stran neumožnily nakonec dospět k nezbytné shodě, která je pro úspěšnou práci neodmyslitelná,” uvádí prohlášení, které podepsaly jak obě šéfky festivalu Eva Wagnerová-Pasquierová (65) a Katharina Wagnerová (32), tak společně se scénografem Peterem Pabstem (66) i režisér Wim Wenders (65).


Očekávaná spolupráce byla přitom ještě počátkem roku považována za prakticky jistou. Například letos únoru režisér Wim Wenders prohlásil, že počítá s uzavřením smlouvy během několika týdnů. Jedním z hlavních důvodů, proč k dohodě nakonec nedošlo, byla podle dostupných informací Wendersova snaha natočit svou inscenaci tetralogie také jako 3D film. Vedení festivalu s k příčinám neshody odmítlo vyjádřit.

Inscenace Prstenu v roce 2013 je považována za klíčovou, protože po úmrtí dlouholetého ředitele festivalu Wolfganga Wagnera v březnu 2010 měly mít jeho nástupkyně příležitost prokázat právě především v jubilejním roce svůj vlastní “rukopis” v uměleckých inovacích jednoho z nejvýznamnějších světových festivalů.. Katharina Wagnerová nedávno Wenderse označila za vzdělaného člověka, jenž se velmi zajímá o divadlo a operu; od angažování člověka z jiné branže si slibovala obohacení Wagnerova díla o neotřelé nápady.


Wim Wenders je autor oceňovaných snímků jako Nebe nad Berlínem nebo Paříž, Texas. Letos do kin vstupuje jeho zatím poslední film Pina. Jde o 3D snímek o německé choreografce Pině Bauschové. Pro mnohonásobně oceněného filmového tvůrce by šlo o první režii opery.

Jak to nakonec s novou, výroční inscenací Wagnerova Prstenu v Bayreuthu, zamýšlenou pro rok 2013 dopadne, není vůbec jisté. „Já to v žádném případě dělat nebudu“, odmítla Katharina Wagner spekulace o tom, že se režie nakonec ujme sama. Času na hledání Wendersova náhradníka je přitom zoufale málo.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na