Jubileum slavného českého tenora
Ještě neměl ani třicet, když mu operní svět začal klečet u nohou. Pověst o vynikajícím tenoristovi, ideálním především pro hrdinné role, se tehdy rozlétla po všech předních nejen evropských divadlech. Životní sen venkovského chlapce z Rousínova se splnil, píší tehdejší noviny a pokračují: Vkročil dokonce do Bayreuthu, aby zde, na místě posvěceném, odhalil svatý Grál – on, český hoch z Rakovnicka.
Karel Burian se narodil 12.ledna 1870 v Rousínově u Rakovníka jako syn místního truhláře a dcery šafáře. Byl prý velmi nadaný, a tak ho rodiče dali studovat do Prahy na Akademické gymnázium. Už tam mladík objevil, že má silný hlas, o přestávkách ve škole zpíval údajně tak, až se okna třásla. Opera ho brzy začala přitahovat tak silně, že při studiu práv začal chodit i na hodiny zpěvu. Na operu se dal i Karlův o sedm let mladší bratr Emil, barytonista a otec E.F.Buriana.
Nadaného Karla Buriana se brzy ujali v Brně, kde roku 1891 debutoval jako Jeník a hned den poté předvedl Dalibora. Okamžitě dostává v brněnské opeře roční smlouvu a opouští studia práv. Po roce to zkouší v pražském Národním. Ředitel Šubrt ho ale odmítl prý s tím, že se při vysokých tónech červená. Nakonec se Karel Burian dostává do Talinu (tehdy Revalu) a ve svých třiadvaceti letech poprvé zpívá Wagnerova Lohengrina. Měl prý fenomenální paměť a nervy jak ze železa. Během tří měsíců dokázal nastudovat deset tak těžkých rolí, jako jsou Turiddu, Manrico, Romeo. Brzy zpíval také Fausta, Radama, Tannhäusera, Siegfrieda, Stolzinga, Tristana. Nadšeně mu tleskala celá Evropa.

Literatura: Kopecký-Pospíšil: Slavní pěvci Národního divadla, Malá encyklopedie české opery
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]