K finančním škrtům byl nucen i MHF Český Krumlov

V pátek 15. července byl koncertem v zámeckém parku zahájen Mezinárodní hudební festival Český Krumlov. Do 6. srpna nabídne 15 hlavních a 30 doprovodných koncertů a akcí. Prodáno je zatím 65 procent vstupenek. Festival má meziročně nižší podporu od státu, seškrtal tak rozpočet ze 40 na 32 milionů korun, změnil dva koncerty, dříve ohlášená americká vokální skupina The Manhattan Transfer nepřijede.
Mezinárodní hudební festival Český Krumlov – zahajovací koncert, Jihočeská Filharmonie, 15. července 2022 (zdroj MHF Český Krumlov)
Mezinárodní hudební festival Český Krumlov – zahajovací koncert, Jihočeská Filharmonie, 15. července 2022 (zdroj MHF Český Krumlov)

„Festival je výjimečný tím, že jsme tu nelehkou dobu zdárně přežili, partneři nám zůstali věrní a měli jsme objem finančních prostředků, který umožnil koncipovat festival tak, jak jsme ho udělali. Je výjimečný zahajovacím koncertem, protože po sedmadvaceti letech se vracíme zpátky na zámecké jezírko. Směr, který chceme propagovat, jsou mladí čeští umělci, aby měli příležitost hrát na festivalu. Třetí věc je částečný návrat ke scénografiím, k tomu využít krásy exteriérů Českého Krumlova a památek, jako je třeba barokní divadlo,” řekl prezident Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov Jaromír Boháč.

V posledních dnech rostou prodeje vstupenek. Návštěvníci nechávají podle manažerky festivalu Marie Rydlové nákup na poslední chvíli. Po pandemii nebude na festivalu tolik diváků z ciziny jako dřív, nejvíc zahraničních přijede z Německa a Rakouska.

Pořadatelé museli letos šetřit, původní rozpočet kolem 40 milionů korun snížili o osm milionů. Státní podpora meziročně klesla. Dotace z ministerstva kultury, z Jihočeského kraje a města Český Krumlov tvoří asi 19 procent rozpočtu. Kraj dal letos stejně jako loni 700 tisíc korun, Krumlov necelý milion. Letos ale musí festival podle nové městské vyhlášky odvést radnici deset procent ze vstupného.

Kvůli nižší státní dotaci změnili pořadatelé dva koncerty. Při Noci romantismu nezahraje ruský pianista Alexander Melnikov, ale Ryan M. Bradshaw, patnáctiletý vítěz Concertina Praga. Vystoupení formace The Manhattan Transfer nahradil koncert nazvaný Vivaldi meets Piazzolla.

Mezinárodní hudební festival Český Krumlov – zahajovací koncert, Jihočeská Filharmonie, 15. července 2022 (zdroj MHF Český Krumlov)
Mezinárodní hudební festival Český Krumlov – zahajovací koncert, Jihočeská Filharmonie, 15. července 2022 (zdroj MHF Český Krumlov)

Festival začal v pátek koncertem, kdy z pódia na jezírku v zámecké zahradě zazněla Händelova Vodní hudba a Hudba k ohňostroji v podání Jihočeské filharmonie. Ta samá hudba zněla před 27 lety, kdy ji na ostrově provedli Virtuosi di Praga a Pražští komorní sólisté.

Letošní 31. ročník MHF nabídne devět scén. V programu jsou klavírní koncerty, hudba oscarového Johna Williamse, který složil muziku k filmům jako Harry Potter, Star Wars, Indiana Jones nebo Čelisti. Přijedou i Symfonický orchestr Českého rozhlasu, Komorní filharmonie Pardubice, v boletickém kostele zazní písně z Jistebnického kancionálu, zahraje rovněž varhaník Jaroslav Tůma. V barokním divadle bude obnovená premiéra Vivaldiho opery Farnace.

Sedmdesátiny oslaví v Krumlově koncertem houslista Václav Hudeček. Festival skončí 6. srpna operním galavečerem. Program je dostupný na webových stránkách festivalu. Druhým rokem nabídne nejen hudební aktivity festivalová zóna, kam je vstup zdarma.

Na festival jezdilo před pandemií každý rok asi 20 tisíc lidí. Zpívali na něm už Plácido Domingo, Jonas Kaufmann, Renée Flemingová, Karel Gott nebo Dagmar Pecková. Od roku 1992 tam vystoupilo přes 12 tisíc umělců ze 40 zemí. Jaromír Boháč letos končí jako prezident festivalu. Akci bude nově celou produkovat jeho dcera Gabriela Rachidi, nyní výkonná ředitelka MHF.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments