Kateřina Kalistová se stala novou ředitelkou PKF – Prague Philharmonia

Bývalá náměstkyně ministra kultury a někdejší předsedkyně Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Kateřina Kalistová se stala novou ředitelkou orchestru PKF - Prague Philharmonia. Kalistová, která před nástupem do funkce vystoupila z ČSSD, jejíž byla dlouholetou členkou, nahrazuje dlouholetého ředitele Radima Otépku. Novináře o tom za PKF informoval Marek Němčík.
Kateřina kalistová (zdroj Ministerstvo kultury ČR)

Nesmírně se těším na spolupráci s orchestrem a jeho šéfdirigentem Emmanuelem Villaumem. Společně budeme dále hledat nové cesty v interpretaci i ve vztahu k posluchačům a partnerům,“ uvedla Kalistová. „Ukončení svého politického angažmá považuji za přirozené. Nelze řídit takto významnou kulturní instituci a zároveň být jakkoliv politicky angažovaná. Tato životní kapitola je pro mne definitivně uzavřena,“ dodala.

Čtyřiačtyřicetiletá Kalistová se do čela PKF přesunula po letech strávených ve státní správě. Do konce roku 2019 zastávala na ministerstvu kultury místo odborné náměstkyně pro živou kulturu. Tuto sekci vedla od roku 2015. Byla také členkou Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, které v letech 2009 až 2013 předsedala. Předtím působila ve Filmovém festivalu pro děti a mládež Zlín nebo na ministerstvu práce a sociálních věcí. Je absolventkou Právnické fakulty Univerzity Karlovy, kde v roce 2007 složila rigorózní zkoušku.

Do PKF – Prague Philharmonia přichází „s vizí orchestru jako dynamického tělesa, jehož charakteristickými rysy jsou mladistvá energie, progresivní přístup k dramaturgii, prezentaci i managementu a výrazná umělecká profilace postavená na kvalitě orchestru i vysoké úrovni jeho dirigentů a sólistů„.

Otépka, který vedl PKF od roku 2006, bude nyní zodpovídat za chod umělecké školy International School of Music and Fine Arts Prague a Nadace PKF českého finančníka Roberta Schönfelda, který je od roku 2018 novým zakladatelem PKF a předsedou dozorčí rady. Nadace PKF nebo umělecká škola International School of Music and Fine Arts Prague patří mezi dlouhodobé filantropické aktivity jeho finanční skupiny RSBC.

Ucítil jsem touhu po změně. Přijal jsem proto nabídku, která je pro mě novou a velkou výzvou,“ uvedl Otépka. „Léta strávená ve vedení PKF – Prague Philharmonia mě jen utvrdila v přesvědčení, že toto výjimečné hudební těleso plní nezastupitelnou roli v kulturním životě naší země, a především její reprezentace v zahraničí,“ dodal.

PKF – Prague Philharmonia vznikla v roce 1994 z iniciativy dirigenta Jiřího Bělohlávka pod názvem Pražská komorní filharmonie. Dnes se řadí mezi respektované světové orchestry, což potvrzují pravidelná zahraniční turné a nahrávací projekty pro renomovaná světová vydavatelství. Například na začátku února se orchestr vrátil z turné Mein Wien se světovým tenoristou Jonasem Kaufmannem. Deset koncertů v prestižních sálech v Německu, Francii, Belgii, Švýcarsku a Maďarsku navštívilo téměř 20.000 diváků.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat