Kauza nového plzeňského divadla pokračuje
Plzeňská radnice si nechá vypracovat právní posudek na kauzu kolem dostavby nového divadla za téměř miliardu korun a hlavně vícenákladů, které po městě požaduje zhotovitel stavby. Firma Hochtief chce po Plzni navíc dvacet pět milionů korun a prodloužit termín dostavby. Radní dnes rozhodli, že osloví advokátní kancelář, která už městu pomohla s nezávislým právním pohledem na jiný složitý případ, a to na plánovanou stavbu obřího obchodního centra Corso. Expertní posudek na divadlo chce mít město od advokátů tak, aby ho mohlo předložit 13. března na jednání zastupitelstva, řekl dnes novinářům primátor Martin Baxa (ODS).„To, že se vícenáklady na investiční akci projednávají v zastupitelstvu, je naprosté novum. Staví to členy zastupitelstva před dosud nepoznané rozhodování. I to téma je velmi složité,” řekl. Radnice proto osloví advokátní kancelář Kocián Šolc Balaštík, aby shrnula celé dění od loňského listopadu až do současnosti. „Abychom si řekli, jakou cestu s nejlepší dobrou vírou zastupitelům 13. března doporučit,” dodal primátor.
Město v minulých dnech obdrželo dopis od správce stavby, pražské firmy Edifice construction & consulting, která považuje požadavky Hochtiefu za neoprávněné a nátlakové, řekl už dříve primátorův náměstek Martin Zrzavecký (ČSSD). ČSSD odmítá požadovanou sumu zaplatit a nesouhlasí s prodloužením termínů. V názoru se prý sbližuje s koaliční ODS. Hochtief odmítl, že vyvíjel na město nátlak, a snaží se prý o součinnost. Na úhradě víceprací však trvá. „Naše požadavky na úhradu víceprací jsou oprávněné a dostatečně podložené. Odmítáme, že by z naší strany docházelo k vytváření jakéhokoliv nátlaku. Při všech jednáních se snažíme být vstřícní, hledáme součinnost všech stran bez ohledu na politické spektrum magistrátu,” uvedl dříve mluvčí firmy Michal Talián.
Zrzavecký připustil, že zastupitelé asi radě vytknou zaplacení čtvrt milionu korun za nový právní posudek. „Dá se to i očekávat, ale na druhou stranu, my se bavíme o desítkách milionů korun. To jsou účelně vynaložené peníze,” řekl. Externí právníci budou muset stihnout posoudit stohy dopisů ze vzájemné korespondence města a stavební firmy, zprávy z kontrolních dnů, měsíční zprávy, výkazy a podobně.
Podle platné smlouvy musí být stavba divadla předána 30. dubna do předběžného užívání, tedy do zkušebního provozu. Hochtief požaduje dvacet pět milionů Kč s DPH. Už 7. listopadu mu zastupitelstvo schválilo osmnáct milionů korun na změnu technologie. Zrzavecký uvedl, že město je připraveno jít za generálním ředitelem i oslovit vlastníka Hochtiefu v Essenu, neboť projekt překračuje hranice České republiky. „Je to věc strategická pro město i Hochtief. Reference, že nedodělali včas divadlo, a ohrozili tím projekt Evropské hlavní město kultury v roce 2015, by pro dodavatele nebyla dobrá,” dodal.
Foto archiv
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]