Kdo opraví Státní operu v Praze? Dnes se rozlepovaly obálky, zájem o zakázku má 7 firem

Zájem o miliardovou zakázku na rekonstrukci budov Státní opery Praha má sedm uchazečů. Potvrdil to dnes Tomáš Staněk, mluvčí Národního divadla, pod něž opera spadá. Oprava má podle dřívějších informací trvat 27 měsíců a skončit má v roce 2018. Program příštích dvou sezon bude na náhradních místech.

Státní opera Praha (foto Pavel Horník)
Státní opera Praha (foto Pavel Horník)

“V souladu se zákonem jsme dnes rozlepili obálky uchazečů o veřejnou zakázku. Přihlásilo se sedm subjektů. Běží pětidenní lhůta pro odvolání vůči zadávací dokumentaci. Paralelně budeme vyhodnocovat formální správnost a úplnost nabídek, které následně předložíme výběrové komisi,” uvedl mluvčí. Zakázka byla vypsána letos v únoru, termíny se prodlužovaly kvůli žádostem o dodatečné informace uchazečů dle zákona o veřejných zakázkách.

Vzhledem k tomu, že se jedná o významnou veřejnou zakázku, musela hodnotící komisi ustanovit vláda. V návrhu ministerstva kultury bylo devět členů a devět náhradníků. Mezi členy jsou za Národní divadlo ředitel jeho technicko-provozní správy Václav Pelouch, dále Miroslav Růžička, Jana Dvořáková a Tamara Čuříková; Jakub Masák a Květa Střílková-Honzálková reprezentují architektonickou kancelář Masák&Partner, Daniela Potkányová Agenturu hospodaření s nemovitým majetkem a Milan Pokorný a Tomáš Urban ministerstvo kultury.

Státní opera Praha (foto archiv)
Státní opera Praha (foto archiv)

O opravě pražské Státní opery se mluví léta a cena, kterou za ni má stát zaplatit, za tu dobu vyrostla. Ministerstvo kultury navyšování zdůvodňuje tím, že předchozí investiční záměry zahrnovaly pouze opravy vybraných technologií a dílčí restaurátorské práce na historické budově. Při přípravě projektové dokumentace se ale prý přišlo na další nedostatky ve stavu obou budov či statice historické budovy. Podle ministerstva je nutná generální rekonstrukce obou budov.

Financování rekonstrukce zajišťuje program Péče o národní kulturní poklad, z nějž se hradí opravy či novostavby sídel několika významných kulturních institucí. Právě z něj se platí také třeba dostavba hostivařského depozitáře pro Národní knihovnu, revitalizace Klementina či rekonstrukce hlavní budovy Národního muzea.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat