Opera PLUS
  • Recenze
  • Rozhovory
  • Zprávy
  • Chystá se
  • Tanec
  • Inzerce
  • Operní panorama
  • Soutěže
    • Výherci soutěží
  • Encyklopedie
  • O nás
  • Více
    • Album týdne
    • Čtenářský blog
    • Filmová Hudba
    • Klasika
    • Lifestyle
    • Osobnosti
    • Portréty
    • Postřehy
    • Publicistika
    • Seznamte se
    • Soudobá Hudba
    • Stará Hudba
    • Týden s Tancem
Čtení Kdo povede Laternu magiku? Národní divadlo pro ni hledá uměleckého šéfa, Zdeněk Prokeš končí
sdílejte:
Opera PLUSOpera PLUS
Font ResizerAa
Mobilní menu Opera PLus
  • Recenze
  • Rozhovory
  • Zprávy
  • Chystá se
  • Tanec
  • Inzerce
  • Operní panorama
  • Soutěže
  • Encyklopedie
  • O nás
    • Album týdne
    • Čtenářský blog
    • Filmová Hudba
    • Lifestyle
    • Osobnosti
    • Portréty
    • Publicistika
    • Seznamte se
    • Soudobá Hudba
    • Stará Hudba
    • Klasika
    • Postřehy
    • Týden s tancem
Napište nám
data-width="" data-height="" data-small-header="false" data-adapt-container-width="true" data-hide-cover="false" data-show-facepile="true">
Opera PLUS
Připojte se k největší komunitě klasické hudby Přihlásit se
Sledujte nás
© Opera PLUS 2025 - Všechna práva vyhrazena
Lifestyle

Kdo povede Laternu magiku? Národní divadlo pro ni hledá uměleckého šéfa, Zdeněk Prokeš končí

ČTK
Publikováno 27/02/2017
sdílejte:
3 minut čtení
sdílejte:

Národní divadlo v Praze vypsalo konkurz na pozici uměleckého šéfa Laterny magiky. Má zodpovídat za provoz a uměleckou úroveň inscenací, produkčně zajišťovat přípravu a vznik inscenací a organizovat zahraniční aktivity souboru. Bude zodpovědný i za rozpočet střediska a dodržování plánu tržeb. Přihlášky do konkursu musí zájemci zaslat do 31. března, s nástupem do funkce se počítá k 1. září tohoto roku, oznámil dnes mluvčí české první scény Tomáš Staněk.

„Současně jsme při příležitosti šedesátého výročí vzniku Laterny magiky vypsali ideovou soutěž na novou inscenaci. Premiéra projektu je plánována na prosinec 2018 na Nové scéně Národního divadla,“ dodal Staněk. Projekty vyhodnotí umělecká rada Laterny magiky do 30. června 2017.

Nová scéna Národního divadla Praha (foto archiv)

Dosavadní umělecký šéf Laterny magiky Zdeněk Prokeš odchází v červnu do důchodu. I nadále však bude podle Staňka působit v nadačním fondu Druhá kariéra, jediné organizaci v České republice, která aktivně podporuje profesionály v oboru tance, pohybového divadla a cirkusu v procesu změny kariéry a přípravy na ni. Buduje systém, který tanečníkům zajistí adekvátní podmínky v období profesní změny. Nadační fond založily profesní organizace Vize tance a Taneční sdružení.

Nejbližší novinkou Laterny magiky bude 23. března premiéra představení Cube, jehož hlavní inspirací byly původní inscenace této scény charakteristické úzkým propojením filmového obrazu a živé akce. Tentokrát s využitím současného videomapingu z několika různě umístněných projektorů. Její výtvarná kompozice vychází z motivu kostky – „cube“ – ve všech možných variantách. Díky své struktuře a možnosti 3D vizualizace bude jedním z hlavních motivů Rubikova kostka. Inscenace Pavla Knolleho, Štěpána Pechara a Davida Stránského bude sledem obrazů, z nichž každý spojuje prostor, obraz a pohyb jiným způsobem, hrou s perspektivou a s iluzí prostoru.

Historie Laterny magiky začala v roce 1958, kdy režisér Alfréd Radok se scénografem Josefem Svobodou vytvořili pro čs. pavilon na Světové výstavě v Bruselu představení nazvané Laterna magika. Toto jméno pak dostalo divadlo v Praze, kde byl program po bruselském úspěchu uváděn. Další etapu v životě Laterny magiky představuje její účast na světových výstavách v Montrealu v roce 1967 a Ósace v roce 1970. S programy pro tyto příležitosti soubor procestoval celý svět. V polovině sedmdesátých let se Laterna magika stala součástí Národního divadla.

TémataAlfréd RadokJosef SvobodaLaterna magikaNárodní divadloNová scéna PrahaZdeněk Prokeš
Sdílet článek
Facebook email vytisknout
sdílejte:
Předchozí článek Festival soudobé hudby Ostravské dny: nový orchestr i česká premiéra opery Miroslava Srnky
Další článek FOK uvede José Curu jako pěvce, dirigenta a skladatele v jediném večeru
0 0 hlasy
Ohodnoťte článek
Odebírat
Přihlášení
Upozornit na
guest
guest
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Opera PLUSOpera PLUS
Sledujte nás
© 2025 Opera PLUS
wpDiscuz
Vítejte zpět!

Přihlášení k účtu

Username or Email Address
Password

Zapomenuté heslo?

Not a member? Sign Up